Nyári Olvasmányok II.

Elizabeth Gilbert-ről mint egyik kedves írónőmről már szóltam ebben a rovatban az Ízek, Imák, India című könyve kapcsán. Most egy másik könyvét szeretném ajánlani: A lélek botanikája-ját.

Ezt a könyvét én egy évvel ezelőtt kezdtem el olvasni angolul (The signature of all things) de annak ellenére, hogy lenyűgözőnek találtam a nyelvezetét és a történet fordulatosságát, valahogy mégis megakadtam és az első száz oldal után letettem. Most újra szembe jött velem a magyar kiadás a Füredi Könyvtárban és gondoltam adok neki még egy esélyt. (mert része volt annak, hogy abbahagytam anno, hogy digitális könyvtárból kölcsönöztem és ha tehetem előnyben részesítem azokat a könyveket manapság amiket fizikailag is a kezembe foghatok.)

Most, így a nyári olvasmányaim részeként lendületesen, kevesebb mint egy hét alatt kiolvastam ezt a több mint 500 oldalas könyvet, és meg kell mondanom többször is meglepetést szerzett számomra. Ugyanis olyan fordulatokat vesz a történet, persze mindig akkor,- amikor az ember már azt gondolja, hogy felvette a könyv ritmusát és átitatódott a benne kialakuló atmoszfárával – mikror a leginkább számít rá.

A könyv Alma Whittaker életútját követi végig, egészen születése elöttől. Vagyis megismerhetjük a fiatal Henry Whittakert is Édesapjának és Beatrix Devendernek Édesanyjának történetét is. Henry 1760-ban születik egy kis faluban délnyugatra Londoltól, nincstelen szülei legkisebb fiaként. Apja Őfelsége Harmadik György angol király Almamágusa volt, mégis nincstelen maradt. Henry leleményessége és merészsége révén lehetőséget kap arra, hogy Cook kapitánnyal eljusson Peruba, meglátogassa Új-Zélandot, Tahitit és Hawaiit. Négy évnyi tegerészkedés és további váratlan fordulatok után a kininkereskedelem révén komoly vagyont szerez és Angliából Amerikába vándorol, miután kiválasztja feleségét Beatrix-et akire Hollandiában talál rá.

1793-ban érkeznek meg Alma szülei Philadelphiába, ahol egy hatalmas birtok uraivá vállnak. A felvilágosodás korában, az ipari forradalom idején élnek, így az ő szemünkön keresztül követhetjük nyomon a tudományok, a vallások, a kereskedelem fejlődését és a társadalmi osztályokat érintő régi elképzelések megdőlését.

Ezzen a birtokon születik meg aztán Alma aki maga is a tudományok, a botanikai kutatások és az evolúció kutatás lelkes tudósává válik.

A könyv lapjain felejthetetlen karakterek tünnek fel: misszionáriusok, kalandorok, asztronómusok, hajóskapitányok, zsenik és kissé őrült figurák.

Elizabeth Gilbert kitett magáért ebben a könyvben, olyan mesterien szövi össze a fikciót a történelmi tényekkel, hogy magunk is azt hisszük nem egy kortárs író, hanem egy abban a korban élet író hiteles tudósítását olvassuk.

Nehéz letenni, legjobb ha a szabadságod alatt olvasod 🙂
Jó olvasást!
Napsugaras napokat!
Viki

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.