Az elmúlt tíz évben sokat utaztam: Európában, Indonéziában és Ázsiában. Új-Zélandon 9 évet életem Volt szerencsém kipróbálni igen sok konyhát, belelátni szokásokba, tanulni a helyiektől.
Kiváncsiságom elvezetett főzőtanfolyamokra, és a jóga tanulmányaim befolyásaként az Ayurvédát (India több mint ötezer éves, természetes gyógyítási rendszerét) is elkeztem tanulni.
Mindezek hatásaként arra a következtetésre jutottam, hogy a gyógyulás, a család ereje a nőben, az asszonyban, az anyában van.
Ezzel a céllal készítettem el ezeket a bohókás és az 50-es éveket idéző kötényeket
amelyeket megnézhetsz itt: Art Deco Aprons. Ezekkel igyekszem nő társaim arra ösztönözni, hogy a konyában is jól érezzék magukat. Mindegyik kötény egyedi tervezésű és én varrom meg őket nagy szeretettel és odafigyeléssel.
Célom hogy mindazok akik főznek még nagyobb örömmel tegyék azt, akik pedig nem, lelkesedéssel lássanak hozzá. Ehhez pedig a Jógi konyhájában című rovatomban osztok meg recepteket és ötleteket minden kedden!
***
Sütőtök krémleves
Hozzávalók:
1 sütőtök
1 dl tejszín
őrölt szerecsendió
só
10 dkg feta sajt
díszítéshez házi készítésű pestó alap vagy friss apróra vágott petrezselyem
A sütőtököt süssük meg sütőben. Ha kész, kaparjuk ki és tegyük lábosba, öntsünk rá annyi vizet ami ellepi, kis só, egy kévéskanál szerecsendió mehet a tetejére, majd pépesítsük botmixerrel. Ezután forraljuk fel és folytonos kevergetés mellett adjuk hozzá a tejszínt.
A feta sajtból, süteményformával tetszőleges alak kivágható, mi szívecskét választottunk most. Tálaláskor tegyük bele a sajtot, a tetejére pöttyenthetünk a pestó alapból. Vagy tehető rá pirított tökmag, tökmagolaj kinek mi ízlés szerint.
Házi pestó alap:
2 csokor petrezselyem
1 csokor rukkola
oliva olaj
A hozzávalókat megmossuk (mi vizben áztatjuk egy negyed órát, amibe szórunk egy késhegynyi szódabikarbónát) majd turmixgépben pépesítjuk annyi oliva olajjal amellyi szükséges hozzá.
Ez üvegben a hűtőben eláll sokáig és remek ételek ízesítéséhez, díszítéséhez.
Pestóra kiegészítve tehető bele pirított fenyőmag vagy dió, vagy parmezán sajt, kis darab fokhagyma, citrom leve.
Jó étvágyat!
***
Zabkeksz
A hozzátáplálás kezdetén vagyunk, a glutén bevezetésénél. Sokan babakekszet ajánlottak erre, de végig nézve a felhozatalt és átböngészve az összetevőket, nem nyerte meg egyik sem a tetszésem. Úgy döntöttem, elkészítem én magam a kekszet. A recept pofon egyszerű! Íme az elkészült harapnivaló finomság:
Zabkeksz
hozzávalók:
20-25 dkg zabpehelyliszt
3-5 db alma finom reszelve
2 ek étolaj
A hozzávalókat csak keverd, majd gyúrd össze. Vizes kézzel formázz sütőpapírra kis babakézbe való kekszeket.
Sütés: 200-fokra előmelegített sütőben 15-20 perc.
A liszt tetszés szerint változtatható, alma helyett pl. banánnal is elkészíthető.
Jó étvágyat!
***
Energia labdácskák
A töltekezés művészete női körre készülvén elővettem azokat a receptjeimet, amelyek a vitaminokhoz hasonlóan képesek arra, hogy a tél folyamán kiürülő ásványi anyagokat és vitaminokat pótolják. Erre valójában a helyesen elkészített étel sokkal inkább képes mint bármely multivitamin készítmény és emellett nem utolsó sorban jobbat is teszel magadnak vele, mint a gyógyszertári készítményekkel!
Hozzávalók:
2 csésze darált dió
1 evőkanál méz
5-6 szem frissen őrölt kardamon
csipet fahéj
késhegynyi szegfűszeg
csipet szerecsendió
csipet himalájai só
kb 2 evőkanál olvaszott kókuszolaj vagy ghí
2 teáskanál maca por
kókuszreszelék
Keverd először egy tálban össze a száraz hozzávalókat, aztán add hozzá a mézet és a kókuszoljat vagy ghít. Ha összeállt formázd, belehengergetheteted a kész labdácskákat reszelt kókuszba illetve a tésztához is adhatsz kókuszreszeléket, ha szereted.
Diónyi labdácskákat formázz. Ha kész tedd egy műanyag dobozba lezárható fedővel és a hűtőbe.
Figyelem! Nagyon finom lesz, de mégis álld meg és csak napi egy max. kettőt fogyassz, mert kis mennyiségben gyógyító de nagy mennyiségben ártó hatása is lehet! Hogyan és miért? Erről is szó lesz A töltekezés művészetén! És arró is:
Hogyan készítsünk természetes anyagokból élet-elixíreket és használjuk azokat a boltban kapható készítmények helyett?
Ha többet szeretnél tudni:
Ez az egyszerűen elkészíthető energia bomba például tartalmazza a napi hidegen sajtolt olaj mennyiség egy részét, a benne lévő dióban például A- és E-vitaminban gazdag, valamint többféle B-vitamin is van benne. A dió gazdag növényi rostokban és ásványi anyagokban, sok benne a magnézium és a kálium, megtalálható benne a csontképző fluor, valamint a mangán és a réz, amely a vérképzésben segít. A szelén a szívizomgyengeség ellen kiváló, nem beszélve immunerősítő szerepéről. Mindezek mellet még omega-3-zsírsavakat is tartalmaz bőségesen!
A kardamon – egyik legkedvesebb fűszerem – a szív és a lélek fűszere! Nem véletlenül nevezik a fűszerek királynőjének. Testünk motorjának, lelkünk lakóhelyének védelmezője ez a kellemes illatú és ízű fűszer! Emésztő- és légzőszervi problémákat, női bajokat, illetve húzódásokat és izomgörcsöket is orvosol. Már ősidők óta használják nemcsak gasztronómiai, de gyógyítási céllal is. A növény hosszú és izgalmas története a védikus időkig nyúlik vissza. Már a Csaraka Szamhitá és a Súsruta Szamhitá – az ájurvédikus orvosképzés ősi, klasszikus művei – is említik a növényt. A védikus mellett több más ókori civilizáció esetében is találunk utalást az alkalmazására. Az egyiptomiak, az asszírok és a babilóniaiak mellett az Ezeregyéjszaka meséi világából is jól ismert fűszert az ókori görögök és a rómaiak is használták például parfümkészítéshez.
A szerecsenedió az emésztést javító hatásairól ismert, a fahéj jó hatással van a vércukortszintre, jót tesz az agyműködésnek és bakrérium és gombaölő hatása is van. A Maca port én nagyon kedvelem, kellemes édeskés íze van és nekem nagyon bevált. A maca gyökér rengeteg csodálatos hatással rendelkezik többek között erősíti az immunrendszert, szabályozza a hormonrendszert és például várandósság előtt és alatt kifejezetten javasolt a kismamáknak! (A maca por gyógyhatásairól a Zöld turmix cikkben is írtam.)
Szeretettel várlak tehát A töltekezés művészetén!
Addig is csak módjával az energia labdácskák fogyasztásával! 🙂
Jó étvágyat!
Viki
***
Póréhagyma leves frissen sült lenmagos pogácsával
Megfigyelted már, hogy a különböző levesek különböző alapanyagait milyen formákra vágod? A bizonyos forma és méret megadja már a leves jellegét. Ez a leves vastag koncentrikus köröket (póréhagyma), kis narancssárga háromszögeket (répa) és lapos ovális formákat (krumplitól függően) tartalmaz.
Az ebéd előkészületeinek első lépése, hogy bedagasztod a pogácsa tésztát, míg a tészta kel, el tudsz menni bevásárolni a leveshez való hozzávalókat. És miután feltetted a levest, jöhet a pogácsa nyújtása, szaggatása majd sütése! Amíg megfő a leves, a pogácsa is szép pirosra pirul.
Póréhagyma leves:
1 nagy szál pórégagyma
1 sárgarépa
1 krumpli
1 csapott kávéskanál kakukkfű
1 csapott kévéskanál majoranna
1-2 babérlevél
(1 késhegynyi lestyán)
só ízlés szerint
Kevés ghí-n megdinsztelem az újjnyi vastagságúra felszeletet póréhagymát. A répát miután megpucoltam, kis háromszögletű darabokra aprítom (karikát 4 szeletre vágom). A póréhagyma egy kis dinsztelése után hozzádobom a répát és tovább dinszelem együtt őket. A krumplit miután meghámoztam vékony karikákra vágom. Ha a póréhagyma és répa megdinsztelődött, hozzáteszem a krumplit és felöntöm vízzel, valamint beleszórom a fűszereket: kakukkfüvet, majorannát, babérlevelet és lestyánt valamint kevés sót. Kis lángon fedő alatt főzöm amig minden meg nem puhul benne.
Pogácsa:
Hozzávalók:
3,5 bögre király liszt
4 ek. lenmag
2 ek. himalájai só
kevés méz
25 g élesztő
1,5 dl tej
250 g vaj
1 tojás a tetejét megkenni
Először a tejben késhegynyi só és kevés méz, valamint liszt hozzáadásával, felfuttattam az élesztőt. Majd meggyúrom a tésztát. Nem igényel sok pihentetést, akár rögtön is szaggatható, de van úgy hogy én a pihentetési idő alatt intézem a bevásárlást – ezt is jól tűri a tészta. A tepsibe sütőpapírt használok. Miután kiszaggattam a pogácsát és a tepsibe tettem őket felverek egy tojást és megkenem vele a pogácsák tetejét a sütés előtt.
200 fokon előmelegítem a sütőt majd 180 fokon sütöm 20-25 percig. Puha marad pár napig, de annál előbb elfogy 🙂
Azzal szoktam játszani, hogy változtatom a szaggató méretét. Ezúttal a készlet legkisebb szagatóját használtam és nagyon nagy sikere volt így. De volt már, hogy mézeskalács szaggatóval szaggattam ki és a tetejét napraforgó maggal díszítettem.
Jó sütést és főzést!
Jó étvágyat!
Viki
***
Zellerkrémleves
1 kis fej vörös hagyma
1 nagy csokor zeller levél
2 kis szem krumpli
1 fehér répa
szárított zöldségfűszer
1 kiskanál lestyán
só
frissen őrölt fekete bors
Kevés ghi-n vagy a kedvenc zsiradékodon dinszteld üvegesre a hagymát, add hozzá a felkarikázott fehér répát és dinszteld tovább, majd a zeller levelét kicsit dinszteld, ez után add hozzá a felkockázott kruplit, önsd fel vízzel de csak épp csak annyival, hogy ellepje. Jöhet a só, bors, zöld fűszer és a lestyán. Fedő alatt kis lángon főzd puhára. Hagyd kicsit kihülni és pépesítsd botmixerrel. Tálaláskor szórhatsz bele sajtot.
Jó étvágyat!
Viki
***
Minestrone leves
Egy finom levesnél nincs is jobb ilyenkor. Ez a leves nagy kedvencem, mert színes, izgalmas, laktató és remekül variálható és az évszakok szerint változtatható.
Ez alkalommal a következőkből készítettem el:
1 póréhagyma
5 szál sárgarépa
2 szál fehérrépa
1 csokor zeller szár
6 fej csiperke gomba
5 kisebb krumpli
3 kis gerezd fokhagyma
2 babérlevél
frissen őrölt bors ízlés szerint
nádcukor ízlés szerint
1 üveg paradicsompűré
6-8 levél friss bazsalikom levél
petrezselyem a tálaláskor díszítésnek
(ha szereted/fogyasztod) parmezán sajt a tálaláskor
Elkészítés:
Oliva olajon megdinsztelem a felkarikázott póréhagymát. Ha kész hozzáöntöm a felkarikázott fehér- és sárga répát, felvágott zellerszárat, a gerezd fokhagymákat és a két babérlevelet, majd elkeverem és tovább dinsztelem. Ha kész hozzáadom a felcikkejezett gombát, ekkor sózom és borsozom (Az egész bors szemeket mozsárban töröm meg.) Felöntöm vízzel és fedő alatt közepes lángon elkezdem főzni. kb 15-20 perc múlva hozzáöntöm a paradicsom levet és tovább főzöm fedő alatt. Kóstolom, paradicsom létől/sűrítménytől függően, néha szükség van egy kevés nád/barna cukorra édesíteni kicsit. Amikor a zöldségek megfőttek, de nem szét, ez fontos, akkor elzárom a főzőlapot/gázt és beleteszem a friss bazsalikom leveleket.
Tálaláskor megszórom apróra vágott petrezselyem levéllel és parmezán sajttal.
Idény jeleggel főzhetsz bele még: csíkokra vágott káposztát, felkarikázott cukkinit. Tehetsz bele csicseri borsót, zöldborsót, egyéb száraz babot (pl. fekete-, vörösbab /vörös levet ereszt!/, jégbab (gyöngybab) vagy vajbab /könnyen fő/, fehérbab /nehezebben fő/, stb.). Ha szereted a végén tehetsz bele 2 újjnyi csíkokra vágott mángoldot mikor a zöldségek megfőttek és elzártad a levesed alatt.
Remélem neked is sikerül kikísérletezni a kedvenc ízkavalkádod! Nekem ez a mostani nagyon jól sikerült, szeretettel ajánlom kipróbálásra!
Jó étvágyat!
Viki
***
Répa leves
Nagy kedvenceim a krémes zöldséglevesek, mert gyorsan elkészíthetőek, kiadósak és mindemellett jól variálhatóak és finomak.
A répaleves is egy ilyen kedvenc, mert az egyes hozzávalók megváltoztatásával nagyon könnyen lehet új ízharmóniát találni.
Hozzávalók:
3 szál sárgarépa
1 szál fehérrépa
só
bors
1 csokor petrezselyem
1 marék (személyenként) tökmag
napraforgó mag olaj
A répákat megpucolom és felkockázom. Egy kis ghí-n (ghí recept itt) dinsztelem majd épp annyi vizzel fölöntöm, hogy a víz ellepje. Kis só esetleg vegeta hozzáadásával megfőzöm. Ha megfőtt hagyom kicsit kihülni és botmixerrel pépesítem. Reszelek bele egy kis szerecsen diót. Tálaláskor szórok bele pirított tökmagot, apróra vágott petrezselymet, csurgatok rá napraforgó mag olajat és mozsárban frissen őrölt borsot.
Variációk:
Főzheted csak sárgarépából és mikor megfőtt kókuszkrémmal dúsíthatod, ízesítheted rozmaringgal (másik nagy kedvenc) és tökmagolajjal. Főzéskor fűszerként használhatsz még egy csipet kurkumát is és esetleg egy kis cayenne borsot, ha szereted a csípőset. A rozmaring és a petrezselyem mellett, kipróbálhatod még a mentát és a bazsalikomot is!
Jó kísérletezést! Ha sikerül egy újabb finom ízkombinációt találnod, szívesen veszem a megosztást!
Jó étvágyat!
Viki
***
Mandulatej házilag
Ez alkalommal szeretném megosztani veletek, hogyan kell házilag mandulatejet készíteni. Nagyon könnyű elkészíteni és ezerszer jobb mint ami a boltban kapható! A mandulatejet nem kell feltétlenül hűtened így könynedén utazhatsz is vele. Tökéletesen jó és finom szobahőmérsékleten. A laktózérzékenyek számára is fogyasztható, és glutént sem tartalmaz.
Hozzávalók:
deciliterenként (használj szűrt vizet vagy forrásvizet!)
10-12 szem mandula

Áztasd be a mandulát egy éjszakára vagyis legalább 8-10 órára. (Egyes források szerint ha tudod akár áztathatod 48 órát is, ebben az esetben 12 óránként cseréld a vizét.) Másnap reggel késsel könnyedén le tudod majd húzni a mandula héját. Ez után tedd egy befőttes üvegbe és önts egy kevés vizet rá, épp annyit, hogy botmixerrel elkezd tudni összetörni. Én azért használok ilyenkor kevés vizet, mert azt tapsztalom, hogy így apróbra, finomabbra töri a gép. Aztán ha megvagy lassan adagold hozzá azt a mennyiségű vizet amennyit a mandulaszemeid alapján kiszámoltál. (elsőre ne csinálj túl nagy mennyiséget, majd akkor, ha belejössz a mandula pucolásba! 🙂
Ezután szürd le finom lukacsos szűrőn. Ami visszamarad abból készíthetsz mandula krémet, nekem a kedvencem ehhez: fokhagyma, kapor, só, bors (frissen őrölve). Kenheted piritósra vagy friss császár zsemlére és tehetsz még rá modzarella sajtot, tudod azt a faját ami vizben van és olyan puha! Nekem most ez a sláger!
A mandulatejet felhasználhatod smoothie-ba, vagyis készíthetsz belőle pl. banános, maca poros smoothie-t, (a maca gyökérről írtam itt) vagy teheted kávéba is!
A mandulatej tápanyagtartalma:
A mandulatejben található fehérje, réz, vas, cink, kalcium, magnézium valamint a B-vitaminok és az E-vitamin kiegyensúlyozzák az esetleges tápanyaghiányt, amitől a töredező haj egészségessé válik és a gyenge körmök megerősödnek. Az olajos mag telítetlen zsírsavakban, élelmi rostokban is gazdag.
A mandulatej további előnyei:
A mandula több szempontból is jótékonyan hat egészségünkre: csökkenti az arthritis és a csontritkulás veszélyét, valamint erősíti az immunrendszeredet. Véd a cukorbetegségtől, ráadásul a karcsúsodásban is segít. Bár a mandulatej nem tartalmaz annyi kalciumot, mint a tehéntej, az ajánlott napi mennyiség 30%-a található meg benne, míg D-vitaminból ez az arány 25% így is erősíti a hajat, és a körmöt, csontokat és a fogakat.
A mandulatejben nincs koleszterin (csökkenti a koleszterinszintet) és telített zsír. Kevés benne a nátrium, viszont tartalmaz egészséges zsírokat (pl. omega-3 zsírsavat), amik segítenek megelőzni a magas vérnyomást és szívbetegségeket. A mandulatejnek magas a B-vitamin tartalma, gazdag vasban és riboflavonban, melyek fontosak az izmok növekedéséhez és gyógyulásához.
A mandulatejben lévő E-vitamin antioxidáns hatásának köszönhetően védi a sejteket a szabad gyökök káros hatásától, bőrünk frissebbé, ragyogóbbá válik.(szervezetünk csak csekély mennyiségben képes antioxidánsokat termelni, fontos, hogy a táplálkozással vigyük be őket: például magas E-vitamintartalmú élelmiszerek formájában!)
A mandulatej (adalékanyagok nélkül) nem tartalmaz sok szénhidrátot, ami azt jelenti, hogy nem fogja jelentősen növelni a vércukorszintedet, így csökkenti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. A tested a benne található szénhidrátokat energiaként fogja felhasználni, a cukor nem zsírként fog raktározódni.
Próbáld ki, és felejtsd el a boldban kapható magtejeket! Készítsd azt frissen magadnak!
Szép napot!
Viki
***
Rózsavirág eszencia
A mai nap (június 21-én) van a nyári napforduló, vagyis az év legfényesebb napja. Ezen a napon a leghosszabb a nappal és legrövidebb az éjszaka hossza. A nyári napforduló ünnepe ősi hagyományokra nyúlik vissza és az életet, a termékenységet, és a szoláris értékek győzelmét ünnepli.
A nyári napfordulót a a neolitikus idők óta tisztelték, de később is megünnepelték a kelták, a germánok, a szlávok, és az északi népek szinte mindegyike. Ünnepelték városokban és falvakban, fesztiválokon, karneválokon, piactereken, de még az erdőkben és a hegyek tetején is, ahogy még ma is teszik.
A kereszténység sok pogány ünnepet átvett, többek között ezt is mivel az ünnep szimbolikája a fény és a világosság győzelmét fejezte ki a sötétség és a halál felett, és ezt jól be tudta illeszteni a keresztény mitológiába. Erre a napra, június 24-ére helyezte Keresztelő Szent János születése napjának ünnepét. Június 24-e ugyanis a nyári napforduló valós napja, december 24-e pedig a télié. Két születés, egy a Keresztelőé és egy a Megváltóé. A Keresztelő, aki a fényben született, és ezzel a fénnyel kereszteli meg azt, aki majd győzedelmeskedik a halálon.
Ha a Keresztelő neve Szent János, akkor miért is hívjuk ezt az ünnepet mégis Szent Iván éjszakájának? Azért, mert az Iván név a régi magyar Jovános, Ivános alakjából származik, illetve a János névnek szláv formájából. Eredetileg héber-görög-latin-orosz-magyar eredetű név, jelentése Isten kegyelme, Isten kegyelmes. Így már érthető, hogy a Szent János havának (vagyis július hónapnak) Szent János éjszakája az nem más, mint Iván napja (24-e).
És hogy most akkor 21 vagy 24? A nyári napforduló azaz az évnek az a pontja, amikor a legmagasabb delelési ponton áll az égbolton a Nap július 21-e, vagyis a mai nap. A naptár meghatározása előrelépte ezt a három napot (naptárcsúszás-naptárreform) így az a napforduló, ami régen 24-ére esett, ma 21-ére esik.
Itt az északi féltekén, számunkra a nyár a meleget, a termés betakarítását és az érést hozza magával (e mellett persze a nyár hozza az aszályt és a szárazságot is). A napforduló ünneplését a régiek azért is tartották fontosnak, mert bár még sok meleg hónap volt hátra, mégis a napok ekkortól, a nyár ún. “közepétől” kezdtek el rövidülni. Az ünnep így az elmúlásra is emlékeztetett, a tél közeledtére, ezzel együtt arra, hogy becsüljük meg azt ami MOST van, vegyük észre azt és legyünk JELEN benne.
Az éjszaka mint már említettem fentebb a sötétség és a halál lunáris birodalma, így az évnek ezen a pontján úgy tartották, hogy minél messzebb kell űzni az ártó szellemeket a fény erejével. Az emberek ezért tüzeket, máglyákat raktak, hogy így is a fényt idézzék meg, és időtlenné, kortalanná tegyék, legalább ezen az egy éjszakán. Az ünneplést tehát nem is a nap felkeltével, hanem az ünnep előestéjén, illetve éjszakáján kezdték. A június 23-a estéjén meggyújtott tűzek közül a leghíresebbek a hegyek tetején lángoltak. A sötétség egy időre elveszítette hatalmát, s a fény diadalmaskodott.
Széles körben tartottak rítusokat és rituálékat a legrövidebb éjszaka, a természet, és a fák tiszteletére. A tűzfesztiválok és a szerelmi mágia, varázslás és bűbáj éje volt ez. Az éjszaka és a tűz mágikus bűbáját hatásosnak gondolták mind az aktuális szerelmekre, mind a jövendőkre: a szerelmeseknek együtt, vagy külön-külön kellett átugraniuk a szerencsét hozó lángok felett, melyek így messze űzték tőlük a rosszat.
Minden más, amit ekkor cselekedtek, vagy munka, amit ekkor végeztek, bűbájos hatású volt: a patakok mellől ekkor begyűjtött virágoknak és gyógynövényeknek gyógyító hatást tulajdonítottak, a forrásokat és kutakat kitisztították és feldíszítették erre a napra. Mindezt azért, hogy növeljék a termékenységet, és a kutakban-forrásokban lakó szellemeket kiengeszteljék. Az ezen a napon szedett növények gyógyító és fertőtlenítő hatással bírtak mind az emberekre, mind az állatokra, de még a földekre is.
Virág Eszencia
Az ősi bölcsesség misztériumokban merítkezve kaptam azt az inspirációt, hogy elkészítsem a mai nap a Nyári Napforduló energiáival átitatott rózsa-virág eszenciám.
A virágszirmokat a két rózsabokor adta, amiket szeretettel nevelek és öntözök.
Szűrt vízben ázatatom a napon a szirmokat egy pár órát, majd leszűröm és az adott virágvíz mennyiséghez egyenlő mennyiségű alkoholt adok tartósítás végett. Ez lesz az “anya” eszencia, amiből aztán a Bach virágterápiában tanultak szerint tudok majd virágeszenciás vizeket és krémeket készíteni.
A mai napi Női Jógán további belső tüzeket élesztő és mozgósító gyakorlatokkal folytatom a hangolódást az évkör nap tengely ünnepéhez.
Ha kedved tartja tarts velem 15.30-tól a Yogatree-ben.
Virágillattal fűszerezett napsütéssel átitatott délutánt!
Namaste, Viki
***
Gyümölcsleves! Mi más?
A téli időszakban nálam a sláger az almakompót, de most a napokban megtaláltam ennek a finomságnak a nyári megfelelőjét: a hideg gyümölcslevest. Tudom semmi újjat nem fedeztem fel, és mégis! Hiszen ez eddig hiányzott a repertoáromból. A hetekben tehát kísérleteztem a legmegfelelőbb kombinációkkal de a nyerő a legelsőre készített őszibarack és meggy kombináció maradt. Azért kipróbálhatjátok az alma, sárgabarack, aszalt szilva vagy a megy, cseresznye, alma kombinációkat is, mert azok is isteniek!
Legyen most itt azonban a megy-őszibarack gyümölcsleves receptje. Ennek a gyümölcs párosnak különösen szeretem az íze mellett elkészültekor a csodaszép mályva színét is.
Hozzávalók:
20 dkg meggy
2 őszibarack
4 kiskanál nádcukor
késhegynyi őrölt szegfűszeg
fél csapott kiskanál fahéj
1 liter víz
ízlés szerint fél -1 dl tejszín
A gyümölcsöket megmosom és kimagozom. Edénybe teszem és a fűszerekkel valamint a vízzel felteszem kis lángon főni. Csak kis főzést igényel, első forrásig szinte, akkor leveszem és hozzáöntöm a tejszínt és még eggyet rottyantok rajta. A kamrában hagyom kihűlni és aztán a hűtőbe teszem.
Tálaláskor tehetsz a tetejére friss menta levelet és még tejszínhabot, ha szereted kényeztetni magad és a családot!
Jó étvégyat!
Napsugaras délutánt!
Viki
***
Eper holdhoz eper lekvár
Tudtátok, hogy ezt a teliholdtól-teliholdig tartó holdszakaszt egyes források Eper Holdnak hívják? Ez az információ engem megmosolyogtatott és arra emlékeztetett, hogy én magam is milyen nagyon szeretem az epret. Olyan nagyon, hogy Édesanyám mesélte, hogy amikor várandós volt velem, folyamatosan epret kívánt enni.
A szokásos évenkénti barack lekvár befőzés már a húszas éveim óta szerves része a nyaramnak de eper lekvárt idén készítettem először. Két lábossal készült két kilót szőlőcukorral és három kilót nádcukorral főztem be.
Az eper rengeteg levet ereszt, így szörp is készült bőségesen. Az eper kilójához én egyharmad mennyiségű cukrot tettem, de jó kóstolgatni főzés közben és inkább kevesebb cukorral kezdeni és igény szerint utána pótólni a cukrot, ha szükséges.
A lekvárkészítési folyamat begyorsítható, ha a megtisztított epret lecukrozva egy órát állni hagyod és a levétől elválasztva külön főzöd a lekvárt és a szörpöt. Én egybe készítettem, így nekem hosszabb ideig tartott. A hat kiló eper feldolgozása kb. 4 órámba tellett, a tisztítástól a száraz dunszt elkészítéséig. (Ha megcsinálod a matekot rájössz, hogy csak 5 kilónyi mennyiséget főztem be, mert egy kiló nyersen került elfogyasztásra.)
Előzőekben írt barack lekvár cikkemben leírtam, hogyan csírátlanítom az üvegeket és, hogy mikor elkészült a lekvár hogyan járok el utána!
Talán még nektek is sikerül pár üveggel készíteni!
Jó lekvárfőzést!
Csodás napot!
Namaste,
Viki
Az eperről még:
A C-vitamin más források mellett az eperben is megtalálható. Az eper ráadásul más olyan anyagokat és antioxidánsokat is tartalmaz, amelyek a rák ellen hatnak, segítenek a reuma és a köszvény ellen, veseprobléma gyógyításában, a máj, a szív és az erek betegségeiben illetve ezeknek a szerveknek az egészségesen tartásában.
Együnk több epret!
***
Szezámsó
A hétvégi Nyári hangolódás Workshopon beszélgettünk arról, hogy az Ayurvéda azt javasolja, hogy nyáron igyekezzünk több édes, kesernyés és fanyar dolgot enni. Több hűvös, lédús és enyhén olajos ételt.
A nyári évszakhoz való szezonális hangolásunk akkor lesz teljes, ha kevesebb csípős és fűszeres, valamint savanyú és sós dolgot eszünk. Ha csökkentjük a forró, a száraz és a meleg ételek fogyasztását. Kevesebb fehérjét és több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk. Így tudjuk ugyanis a ránk ható környezeti energiákat leginkább kiegyensúlyozni. A nyári meleg energiáival átitatott ételek ugyanis nagyban befolyásolják energiánkat, a sok napsütés által sok tűzenergiát veszünk magunkhoz akkor is, ha nem vagyunk sokat a napon, ezért hagyjuk el a melegítő hatású ételeket és részesítjük előnyben a hűtő hatásúakat.
Vagyis jöhetnek a hideg smoothie-k, gyümölcs turmixok és saláták. Jöhet a sok finom lédús gyümölcs, és zöldség. Jó tudni azonban, hogy a gyömülcsöt jobb magában elfogyasztani, és legalább egy órát hagyni az étkezés és a gyümölcsevés között ahhoz, hogy a testünk a legmegfelelőbb módon tudja megemészteni a bevitt táplálékot.
Nyáron fokozottabban izzadunk amivel több vizet veszítünk, így érdemes odafigyelni a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztásra! Ugyan az izzadással a sóháztartásunk is megbolydul, mégis érdemes a napi sómennyiséget úgy visszapótolni, hogy túlzásokba mégse essünk bele. A só fogyasztásunk csökkentésére és a salátáink ízesítésére kiváló a szezámsó aminek az elkészítése igen egyszerű.
Miután száraz serpenyőben megpirítottam a szezámmagot hozzáadtam a sót: ez alkalommal 5 evőkanálnyi szezámmaghoz kevertem egy kis kávéskanál sót. A szezámmag és só keverékem mozsárban őrültem össze.
Ahogy fentebb említettem nemcsak saláták ízesítésére, hanem még tejfölös lángos tetejére szórva is kiváló. Következő számban megosztom a lángos receptem!
Addig is csodás nyári hangolódást mindenkinek!
Namaste,
Viki
***
Ez az a legjobb lángos recept, amit valaha próbáltam!
fél kiló liszt
5 dkg élesztő
1 tojás
1 kis kanál só
2 kicsi kefír
(Megjegyzem itt, hogy a fenti mennyiségnek a fele is rengeteg! Ha nem 4 tagú családra főzöl, elsőre csak a felét készítsd el! Ha felezel, az egy tojás úgyis marad!)
A hozzávalókat tálba teszem és fakanállal összedolgozom. Majd, figyelj itt jön a trükk; kiolajozott zacskóba teszem, lazán összekötöm a tetejét és aztán egy műanyag edénybe teszem és azt be a hűtőbe. Én sokszor hajnalban elkészítem a tésztát, a reggel 7-es órám előtt és mikor hazaérek addigra pihen vagy 6 órát és lehet is sütni. Kinyújtom, szaggatom és sütöm.
Egy elöbbi cikkben leírt szezámsóval, tejföllel és a kertből szedett petrezselyemmel megszórva tálaltam!
FINCSI! Próbáld ki mindenképp!
Jó étvégyat!
Viki
***
Tojásos nokedli édes-savanyú salátával
A mai napon egy gyermekkori kedvencem készítettem el, amit már nagyon rég ettem. Ez a tojásos nokedli ecetes-cukros salátával. Ami viszont új az az uborkás limonádé!
Hozzávalók:
1/2 kiló liszt
2 tojás
víz
só
4 tojásból rántotta a tetejére
kókusz olaj
1 fej salátához:
ecet,
víz,
valamint cukor és só ízlés szerint.
Esetleg használhatsz egyéb édesítési opciókat pl. agave, méz.
Limonádé:
víz
uborka
Felteszek egy lábosban vizet forrani amit megsózok. Míg a víz felforr, kikeverem a nokedli tésztát. Felütöm a tojásokat és felverem, hozzáadom a sót elkezdem adagolni a lisztet és a vizet. Csomómentesre keverem és olyan állagúra, ami nyúlósan szakad le a fakanálról. Vagyis sűrűbb mint a palacsintatészta, de keverhető fakanállal.
A nokedli szaggatót a lobogó víz fölé teszem és beleöntöm a nokedli tésztám és kiszaggatom. Mikor a nokedlik feljönnek a víz színére már jók. Kb 2-3 perc főzési időt igényel csak!
Tésztaszűrővel kimerem és folyó hideg vízzel átmosom, hogy ne ragadjon, és a kókuszolajra dobom. Aztán elkészítem a tojásrántottát 4 tojásból és ha kész hozzákeverem a nokedlimhez.
A salátát miután átmostam 15 percre beáztattam szódabikarbónás vízbe. (kb. 1 kiskanálnyi szódabikarbónát szórtam a salátával teli edénybe a vízhez.) A saláta öntetet úgy készítem el, hogy folyamatosan kóstolgatom, mikor elértem a teljes ízharmóniát a só, a cukor az ecet és a víz között, a salátámra öntöm.
A limonádét úgy készítettem el, hogy a fél liter vízhez 3 vastag szeltbe és félbe vágott uborkát beáztattam 3 órára. Előző cikkemben írtam a víz lehetséges kódolásáról. Ehhez találtam ezt a csuda üveget, amire az van írva: “the best is yet to come” vagyis a “legjobb még hátra van”! Ami így igaz! Itt a tavasz, jön a nyár!
Madárcsicsergéssel teli varázslatos délutánt!
Namaste,
Viki
***
Gyömbéres Rebarbara Dzsem
A rebarbarát Új-Zélandon ismertem meg. A kedvenc kávézóm szakácsától tanultam meg a receptet amit egészen idáig használtam. Ő a rebarbarát eperrel főzte össze lekvárnak, amit aztán üvegpohárba töltött és a házi készítésű müzli valamint joghurt rétegezésével tálalt a reggeli menün. Ami nemcsak mutatós, hanem nagyon finom opció is volt nap kezdésként a nyári reggeleken. A receptet azonban, amit most megosztok veled, most próbáltam ki először. Ezt a receptet is akkortájt gyűjtöttem, de az epres variáció annyira tetszett és könnyen megoldható volt akkoriban, hogy mindig azt készítettem el.
Hétvégén azonban újra szembe kacsintott velem a rebarbara egy kedves néni standjáról a piacon. 4 szálat vettem csak, mert úgy gondoltam, hogy ennyi elég lesz kísérletképp. (Most megállapítom, hogy nyugottan vehettem volna többet is, mert istenien sikerült!)
Hozzávalók:
4 szál rebarbara
4 púpozott evőkanál Nádcukor
háromnegyed citrom leve és héjának reszeléke
majd hüvelykujjnyi gyömbér pucolva és apróra reszelve
A rebarbarát megmostam és kb 1 cm-es darabokra vágtam. Beszórtam a cukorral és rányomtam a citrom levét, illetve belereszelem a héját. Ezt egy éjszakára állni hagytam. Másnap reggel belereszeltem a gyömbért és feltettem kis lángon főzni. Épp úgy, mint mikor baracklekvárt készítek. Ezt az ici-pici adagot kb fél órát főztem és egy kis üvegnyi való lett belőle. Tegnap a reggeli zabkásám tetejére tettem, ma pedig a frissen felvert tejszínnel és szerencsendióval megszórt csokitártám mellé tálaltam.
Készítsd el te is!
De vegyél nagyobb adagot, mert nagyon finom lesz!
Jó lekvárfőzést!
Viki
***
Házi Szappan Hideg eljárással
Egy nagy álom teljesült azzal, amikor megtanultam elkészíteni a saját, házi készítésű szappanom. Az elmúlt években nagy hangsúlyt fektettem és azóta is igyekszem odafigyelni arra, hogy lassan-lassan elhagyjak minden kereskedelmi forgalomban lévő kotyvalékot ami tele van ismeretlen eredetű hatóanyagokkal. Manapság magam készítem az arckrémem, a testápolóm, a fogkrémem, a samponom és végre a szappanom is! Kicsit féltem a lúggal való munkától, de ha az ember odafigyel és a megfelelő óvintézkedéseket betartja nem lehet probléma ez sem.
400 g oliva olaj
200 g kókuszolaj
180 g víz
100 g NaOH (lúg)
15 g őrölt zabpehely és 15 g rizsliszt
vagy 30 g őrölt zabpehely
40 csepp muskotályzsálya
40 csepp zsálya
40 csepp levendula illóolaj
Folyamat:
I. Az olajokat felmelegítem melegvizes fürdőben.
II. A vizet és a lúgot kimérem. Mikor a lúggal dolgozom, mindig használok gumikesztyűt, és vigyázok a szememre is – biciklisszemüvegben dolgozom – valamint a szám és az orrom elé egy kendőt kötök 🙂 A lúgot egy kis műanyagedényben mérem ki amit csak erre használok! Mikor kész vagyok vegyítem a vizet a lúggal. FIGYELEM! MINDIG A VÍZHEZ ADD A LÚGOT ÉS NEM FORDÍTVA! Lassan szórom bele a lúgot a vízbe, mindig megvárom, hogy feloldódjon. Egy nagy rozsdamentes acél edényben dolgozom. Ez is fontos, mert a létrejött kémiai reakció a lúg és a víz között hőt termel.* Továbbá én a fürdőszoba zuhanyzójában ügyködök, ha netán kifutna illetve nálunk itt van olyan nagy ablak amit mindig szélesre tárva tartok ilyenkor.
III. A zabpelyhet elektromos darálóval lisztté őrlöm és belecseppentem az illóolajokat és összekeverem.
IV. Miután megvártam, hogy a vizes lúgos oldat megfelelő hőmérsékletűre hűljön ami kb. 45 fok, az oldatom az összeolvasztott olajaimhoz öntöm és fakanállal összekeverem. Majd botmixerrel folytatom a keverést és az illóolajos zablisztet is hozzáadom. Akkor van kész, amikor a botmixerről lefolyó massza szalagosan mintát hagy a fazékban lévő masszán, vagyis a massza elérte a pudding állapotot.
V. Hőálló formába öntöm. Én szilikonos muffin sütő formát használok és szilikonos jégkocka tartót amit az IKEÁ-ban lehet kapni. (A jégkocka tartót cuki, kisebb szappanok készítéséhez használom). De ha nincs szilikon formád, használhatsz üres tetrapack, vagy PET palackokat, esetleg ebédszállító műanyagot.
VI. Ha a szappan a formákban van átlátszó foliával betakarom és egy tálcán a fűtőtest közelébe teszem. Még takarókkal is befedem, és dunsztolom, hogy segítsem az elszappanosodási folyamatot. Az első 24 órában ugyanis fontos, hogy melegen tartsd!
VII. Másnap kiveszem a formából – ilyenkor már nem szabad, hogy ragadjanak! – (illetve ha egy tömbbe készítetted el most szeletelheted!) én egy erre fenntartott dobozba teszem őket, selyempapírral elválasztva. Fontos, hogy pormentes, száraz helyen tárold. Legalább egy hónapot várni kell az első használattal. Ilyenkor a dobozukban pihennek nálam a szekrény tetején.
* Biztonsági előírások:
avagy jó tudni!
A szilárd, vagy tömény oldatban lévő nátrium-hidroxid égési sérüléseket, maradandó sebeket, hegeket, valamint vakságot okozhat. Vízben történő oldása erősen exoterm folyamat, a felszabaduló hő égési sérülést, vagy gyúlékony anyagok belobbanását eredményezheti. Alumíniummal reagálva nagy mennyiségű hidrogén szabadul fel gáz formájában. Ezért a nátrium-hidroxidot zárt alumínium tartályban, vagy zárt tartályban alumíniummal együtt tárolni igen veszélyes.
Amit érdemes beszerezni:
• Konyhai gumikesztyű, hogy a lúg ne okozzon sérülést a kezed bőrén.
• Védőszemüveg gyanánt egy átlátszó biciklisszemüveg.
• Szájvédő maszk (kórházi) vagy vastagabb sál, kendő a lúg gőzének belélegzése ellen.
• Jól szellőző helyiség, egy ablakpárkány, ahová kiteheted hűlni a lúgoldatot, biztonságos módon.
• Tartsd a nátronlúgot az eredeti, hermetikusan lezárt dobozában, gondosan elzárva a gyermekkezek illetve a háziállatok hozzáférése elől!!!
• Egy a lúgos anyaggal való véletlenszerű érintkezés után azonnal mosd le az érintett bőrt bőséges hideg folyó vízzel!
• Emlékezz, mindig kéznél kell tartani ecetet, ami természetes módon semlegesíti a lúg hatását!
• A lúgos anyag szemmel való érintkezése esetén mosd meg a szemed bőséges vízzel, és azonnal fordulj orvoshoz.
• Az anyag lenyelése esetén pedig siess a legközelebbi kórház sürgősségi osztályára!
Illóolaj választás
azaz illat design:
Tartósabban érezhetőek bizonyos virágillatok: levendula, jázmin, ylang-ylang, melyek romantikus, érzéki, oldott hangulatot keltenek.
Kámforos-mentás illóolajak: borsmenta, menta, fenyő, teafa, jellemzően serkentik az idegrendszert, és támogatják a munkakedvet.
Föld-fa típusú illók: szantál, fahéj, mirha esszenciák biztonságot, földelt, stabil életérzést adnak a használójának.
Gyógynövényes-gyógyszeres illatok: kakukkfű, bazsalikom, teafa, majoranna, zsálya mind speciális, egyedi hatású.
Mindenképpen olvass utána az illóolajnak amit a szappanodba kívánsz tenni, nehogy allergiás reakciót váltsanak ki!
Ahol be tudod szerezni a hozzávalókat:
http://www.cosmio.hu
És egy nyomós indok, hogy te is elindulj a saját készítésű kozmetikumok útján:
KEZD EL FIGYELNI MI VAN ABBAN AMIT HASZNÁLSZ!
Tusfürdők, szappanok: DEA,Sodium Lauryl Sulfate,Sodium Laureth Sulfate,faggyú.
• Samponok: DEA, Diethylphtalat, LAS-Tenside, Oxybenzon, Propylenglykol, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate.
• Hajkondicionálók: DEA, Propylenglykol, faggyú.
•Dezodorok:Alumíniumsók, Bután, Propán, Propylenglykol, Alkohol, Talkum.
• Szájvízek: Alkohol, ízesítőanyagok, Sodium Lauryl Sulfate
• Fogkrémek: Fluor, Sodium Fluorid, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Propylenglykol, Saccharin.
• Borotvahabok és borotvagélek: DEA, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, faggyú, só.
• Krémek: Formaldehyd, ásványolaj, parfüm, TEA, Glycerin, Kaolin, lanolin, Petrolatum, propylenglykol.
• Színezett nappali krémek/ make-up-ok: PEG, ásványolaj, parfüm,
Propylenglykol, Glycerin.
Jó szappangyártást!
Namaste,
Viki
***
Éltető Víz
Légy tudatos a vízfogyasztásodban!
Nőként a méhünk terével kapcsolódunk a víz minőséghez. De gondolj csak például arra, hogy mennyi vizet termel a méh, mikor egy gyermek
növekszik benne! A tiszta és jó minőségű víz fogyasztása elengedhetetlen egészségünk és méhünk egészségének megőrzésében és támogatásában!
- Használj vízszűrőt, ha teheted.
- Találj egy megbízható forrást és igyál forrás vizet,
- vagy kipróbálhatod a Pi-vizet is!
Víz kódok:
- A vizet kódolhatod a gondolataiddal, a vizes palackodra írt szavakkal, vagy rajzokkal, ábrákkal. Ezt az információt aztán úgy tudod aktiválni, ha a fogyasztás előtt finoman megütögeted a palack alját! (Így tudod aktiválni pl. még a Bach Virág cseppeket is!)
- A napfényben vagy holdfényben tárolt víz olyan jó mint a nektár, lágy és olajos. Nyugtatja mindhárom doshát. Hűvös, könnyen emészthető, energiát ad és élessé teszi az elmét.
- A reggeli vízfogyasztás éhgyomorra megakadályozza a torokfájás, a nátha a székrekedés és az ödéma kialakulását. Segít beindítani a bélműködést.
Évszak szerinti terápiás víz:
- Árogyamba víz: az eredeti vízmennyiség ¼-re forralt víz. Megbékíti a vata-t és a vata által előidézett betegségeket. (székrekedés, puffadás, stb.) Könnyű és könnyen felszívódó, erősíti az emésztő tüzet. Kiváló nyáron és ősszel.
- Usna víz: az eredeti vízmennyiség ½-re forralt víz. Kiegyensúlyozza mindhárom dosát. Tisztítja a vizeletet és kedvező asztma, köhögés, láz és emésztési problémák esetén. Kiváló télen, ősszel és tavasszal.
Emésztés:
Forralatlan víz 3 óra alatt szívódik fel,
Forralt és lehűtött 1,5 óra alatt,
Forralt és langyosan fogyasztott 45 perc alatt.
- Ha a forralt vizet egyik edényből a másikba öntve hűtjük akkor nehézzé válik, mert levegő áramlik bele! Székrekedést okozhat.
- A 12 órán át tárolt víz nehezen szívódik fel, Súlyosbítja mindhárom dosát.
Ha szeretnél többet megtudni arról, hogyan tudod a jóga gyakorlásod egyensúlyba hozni a ciklusoddal gyere el a Márciusban induló Női Jóga tanfolyamra illetetve ha nem ismered még a személyes doshád gyere el az Iránytű a Gyakorláshoz Workshopra ahol hallhatsz arról is, hogy mi az az Ayurvéda és miért hasznos megismerni és alkalmazni azt a jóga szőnyegen.
***
Hogyan készíts ghí-t vagyis tisztított vajat?
Az ember mikor elkezd kísérletezni új ételekkel és egyéb életvitelét új irányba befolyásoló dolgok otthoni elkészítésével sokszor abba ütközik, hogy az olyan egyszerűen leírt vagy elmagyarázott dolgok valóságba helyezése nem is olyan egyszerű. Sokszor sok-sok tapasztalat és kísérlet eredménye az egy-egy tanfolyamon közösen elkészített pofon egyszerű étel vagy befőtt, vagy krém elkészítése.
Az ayurvédikus táplálkozásba való bevezetésem első nagy élménye volt, a ghí megkóstolása és annak első próbálás utáni teljes elfogadása és megszeretése. Rögtön a nehéz úton akartam kezdeni, vagyis nem találni egy megbízható forrást ahol megvehetem készen, hanem azt magam kívántam elkészíteni. Az elmúlt évek ghí készítési tapasztalata megértette velem a legfontosabb alapelvet:
Kiváló hozzávalóból minőségi végtermék készíthető, silányból pedig csakis gyér.
Manapság a legalkalmasabb vaj amiből kiváló minőségű ghí-t tudok készíteni az a Pilos vaj. (Lidl-ben lehet kapni.)
1. Tedd egy lábosba a vajat és olvaszd meg.
2. Közepes hőfokon melegítsd. (kb. 20-35 perc a teljes készítési idő*. A mennyiségtől és a hőfoktól függően.)
3. A vaj 3 részre válik majd: az ami a tetejére felemelkedik hab, a középső rész – a tisztított vaj, és az ami az lábos aljára leülepszik.
4. Akkor jó, amikor a hab elvékonyodik és besűrűsödik, és a középső rész, vagyis a tisztított vaj átlátszóvá és aranyszínűvé válik. Az illata kellemes, van aki a pattogatott kukorica illatához hasonlnítja. De figyelj, mert miután elkészül könnyen megég! Ilyenkor mogyorószagúvá, zavarossá válik és bebarnul.





5. Amikor kész, húzd félre a lábost és tiszta kanállal szedd le a tetején lévő habot ennek kiváló gyógyhatásai vannak! (Amit minél előbb lehetőleg 3-5 nap alatt igyekezz elfogyasztani! Pl. teheted a kásád, vagy a rizsed tetejére.)

A középső részt én le szoktam szűrni egy csírátlanított üvegbe és végül ami az aljára letapatd azt kiöntöm.

6. A ghí-t nem kell hűtőbe tárolnod, eláll a kamrában bármeddig igazából, mert tiszta zsír. Sőt idővel javulnak a benne lévő gyógyhatások. De figyelj mindig arra, hogy tiszta, száraz kanállal nyúlj bele minden használatkor.
Szeretek annyit elkészíteni ami kb. egy hónap alatt elfogy. Most 500 g vajból készítettem, aminek a bekerülési költsége kb. 1200 Ft és kb. 350 ml lett belőle.*
Mire jó a ghí? Miért jó a ghí?
A ghí az Ayurvédában a fiatalító és roboráló életelixírek közé tartozik. A ghí nem csak a főzés során, de vallási ceremóniákon is fontos szerepet kap az indiai kultúrában. Az ayurvédikus Pancsakarma, mélytisztító eljárásoknak is elmaradhatatlan kelléke. Segíti a szövetek anyagcseréjét, sejt megújító hatása van és számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Növeli az ellenálló képességet, erősíti az ízületeket. Mentálisan segít a jó felfogóképesség és memória megalapozásában. Könnyen emészthető és serkenti az emésztést, emészthetőbbé teszi az ételeket és támogatja a méregtelenítést. Az ayurvédikus terápiáknál elsősorban a Vata típusú emberek és a Vata jellegű problémák orvoslásában segít (vagyis pl. bőr szárazsága, berepedezettsége, székrekedés, felfúvódás stb.) Kis mennyiségben hasznos mindhárom dosha számára de a Kapha típusnak csak keveset szabad fogyasztani belőle! Bőrmegújító, antioxidáns hatású, segít felszívni a tápanyagokból az ásványi anyagokat, vitaminokat, így táplálva a szervezet valamennyi szövetét és erősíti az immunrendszert.
Ha nem vagy tisztában ezekkel a kifejezésekkel (mint pl. “Mi az hogy Vata típus, Kapha típus vagy dosha?”) felhívom figyelmed a jövő héten induló tanfolyamra: (Jógikus életmód tanfolyam).
Használatának előnyei:
A főzési procedúra során, amikor a vajból ghí készül, a vajban található tejfehérjék kicsapódnak, ezért alapos szűrés után a ghí-t szabadon használhatják laktóz érzékenyek is. Egy kanálnyi ghí kb. 14 gramm zsírt tartalmaz, mely mentes mindenféle mesterséges adalékanyagtól. A főzés során egy kanálnyi ghí kb. 4 kanálnyi olajat, vagy vajat helyettesít. Bánjunk vele óvatosan, ne vigyük túlzásba használatát, főleg szívbetegekre vonatkozik ez, mert magas a zsírtartalma. Bár a szervezet számára a zsír igen fontos, mert néhány vitaminnak, pl. K, A és D vitaminnak a meglétéhez elengedhetetlen a zsír jelenléte. Étkezés során a ghí serkenti az emésztőenzimek termelését, ezáltal fokozza a jó emésztést, ezzel szemben az olajok és vajak, melyeket főzéshez még használunk, leterhelik az emésztőrendszert és lassítják az emésztési folyamatot.
Jó kísérletezést!
Ha felkeltette a figyelmed a tanfolyam várom szeretettel a jelentkezésed!
***
Természetes szájhigénia
Elgondolkoztál valaha is azon, hogy miért mosol fogat úgy és azzal a termékkel amivel teszed? Persze gyerekként megtanítottak rá és rágták a fülünket miatta, hogy mossunk fogat mielőtt lefekszünk és talán mikor mi még gyerekek voltunk nem is volt olyan nagy választék a fogkrémekben. Volt a gyerek fogkrém, meg a felnőtt… De manapság mint mindenből ebből is olyan nagy a választék, hogy ember legyen a talpán aki képes kiválasztani a legjobbat belőle.
Én megpróbálkoztam ezzel a dicső kihívással évekkel ezelőtt, amikor azzal szembesültem, hogy a fogaim elkezdtek rohamosan romlani. Nagyon megijedtem, mert nekem mindig jók voltak a fogaim, rendszeresen ápoltam is őket, nem akartam hát elfogadni a tényt, hogy romlanak! Nem voltam hajlandó elfogadni azt, hogy nincs más vásztásom, mint fogorvoshoz járni és tömetni őket. Kezembe vettem a sorsom és elolvastam pár szakirodalmat, (köztük Ramiel Nagel Cure Tooth Decay című könyvét) elvégeztem pár tanfolyamot, kutattam a net-en és megvizsgáltam a fellelhető összes fogkrémet ami a helyi bioboltban volt. És aztán írtam róla itt és itt és igyekeztem megosztani mindazt amit találtam!
Röviden a következőre jutottam: – elsősorban arra, hogy változtatnom kell az étkezési és életvezetési szokásaimon. /Akkoriban már több mint 5 éve vegetáriánus étrend szerint éltem. Gyerekként persze nem így lettem nevelve és az sem véletlen, hogy hova születtem. Vagyis véleményem szerint az éghajlat és a gyerekkori minták is nagyban befolyásolják, hogy mire van szüksége a szervezetünknek illetve, hogy mi az amiből ki tudja nyerni a szükséges tápanyagokat. És most nem elsősorban a fizikai táplálékra célzok, hanem arra hogy az étel például amit Édasanyánk szeretettel elkészít, legyen az húsos étel – mikor mi bőszen vegetáriánusok vagyunk – táplálóbb mint a sarki kifőzde főzeléke. Most kicsit sarkítottam, de azt hiszem érthető mire célzok. A történet persze ennél jóval bonyolultabb jelenlegi cikkem nem ennek kitárgyalására fókuszál/
Szájhigénia terén, arra a meggyőződésre jutottam, hogy a kereskedelmi forgalomban lévő termékek mind tele vannak tartósítószerrel, szinezékkel és egyéb beazonosíthatatlan adalékkal. Jele annak, hogy csak kísérleti termék mindaz amihez hozzáférésünk van az, hogy ha jól megnézed a legtöbb termék jön és megy aztán eltűnik. Vagy ha marad akkor az összetétele változik meg. És ha ez így van – jött egy nap a megvilágosodott ötlet – miért ne készíthetném én magam el azokat a termékeket amiket használok?
Szóval elkészítettem a saját fogkrémem illetve szájhigéniás programom. Közel egy éven át alkalmaztam az olaj húzás technikáját, amitől jelentősen javultak a fogaim és az ínyem állapota. Közben kísérletezgettem fogkrémekkel, de ami leginkább bevált az a szódabikarbóna és apróra őrölt só 1:1 arányú keveréke. Ez nem is krém, hanem fogpor és ehhez használok frissen keverve minden fogmosáskor egy fél kiskanálnyi kókuszolajat.
Ami még elengedhetetlen az egy jó fogkefe és fogköz tisztító kefék. A legjobb ami nekem nagyon bevált az a Curaprox 5460 Ultra Soft és a Curaprox Handy interdentális kefe (fogköztisztító) ebből van több méretű neked kell megtalálnod, hogy melyek a legalkalmasabbak számodra. Kb 2-3 különböző mérettel minden fogköz között boldogulhatsz. (Mert ugye nem minden fogad között egyenlő a hézag!) Ezek a Curaprox termékek elég drágák egy olcsóbb opció a Tepe márkájú fogköz tisztító amit a Müllerben lehet kapni.
Ha vannak olyan fogaid amik szinte ráfordultak egymásra akkor erre is találsz egy spéci fogkefét (amit egycsomós fogkefének hívnak), de én egyszerű fogpiszkálót használok ezeken a területeken és kiválóan bevált.
Azóta eltelt már vagy 3 év, hogy nem vettem fogkrémet és a sajátom használom. Természetesen rendszeresen járok azóta is foghigéniai tisztításra és fogorvoshoz. Az eredmény, hogy megállítottam a fogaim romlását, sőt nagyban javult az állapotuk, ezt az orvos mondta! Ajánlom, hát neked is, hogy akár a jóga szőnyegen itt is merészkedj kísérletezni. Ne fogadd el azt amit mások mondanak, csak azért, mert mindenki más elfogadja körülötted. Légy bátor, légy éber, légy önmagad orvosa!
***
Fogkrém természetesen
Még mindig szájhigénia. Elnézést attól akit ez már untat, de én úgy tanultam, hogy minden egészség a szájból indul ki. Ha valami nincs rendben a testben érdemes először a szájat, a fogakat az ínyet, a nyelvet megvizsgálni.
Szájhigénia kapcsán már felvetettem azt a gondolotatot, hogy érdemes elgondolkodni azon, hogy milyen vegyszerekkel sikáljuk a fogaink. Ajánlottam már technikákat mint például az olaj húzás és természetes fogtisztítási opciót.
Szeretném még azonban megosztani veled azt a recept amivel én már fél éve kísérletezgetek: ( A tartó tégelyt különösen szeretem. Csak le kell tekerni a tetejét és az alját ha nyomod lassan adagolja belőle a fogkrémet.)
40 ml víz (én patikában veszem)
12 g glicerin (na ezt pl. Szekszárdon sikerült beszerezni egy boltban)
10 g fehér agyag
0,4 g Solagum
5 g alkohol (70 %-os patikából)
8 csepp eukaliptisz olaj
Minden más alapanyag a Cosmio Bioboltból van.
A vízet és a glicerint melegítsd össze és aztán sorrendben ahogy felsoroltam add hozzá a többi alapanyagot. Jól keverd ki és már mehet is a tartóba. Elkészítési idő kb. 10 perc. Jó ha van patikai mérleged ezt is meg tudod venni a Cosmioban.
Ha ez túl bonyolult maradj a só és a szódabikarbóna 1:1 arányú keverékénél. Vagy találd meg a saját recepted. Kíváncsian várom a receptcseréket és a hozzászólásokat!
***
Köles Kása reggelire
A kölest nagyon szeretem, mert könnyű elkészíteni és megemészteni. Jól variálható. Lúgosító hatású, azt mondja a népi gyógyászat, hogy a beteg/gyenge gyomor jóbarátja. (A kölesről ebben a cikkben írtam még bővebben.) Ha natúran készíted el és nem fogy el reggelire ebédhez vagy vacsorához köretnek is felhasználhatod.
1/4 pohár köles
1 pohár víz
csipet só
fűszerek amit szeretsz: én van hogy csak így natúran készítem, de van hogy adok hozzá
reszelt friss gyömbért (vagy por alakút)
és azokat a fűszereket amiket a zabkásához is használok:
frissen őrölt kardamon
szegfűszeg
édeskömény
ánizs
Kis lángon főzd amíg fel nem veszi a vizet. Utána még fedő alatt pihentesd kicsit, ha teheted (hasonlóan a rizshez ez jót tesz neki).
Tálaláskor adhatsz hozzá joghurtot, szárított gyümölcsöt, olajos magvakat (dió, mandula, makadámia, stb.) és mézet.
Jó étvágyat!
***
Zabkása
Pár napja fejeztem be egy Szerb Antal könyvet (- a következő Bölcsesség nyomában írok róla, ha kíváncsi vagy rá melyiket! -), amiben kijelenti az író, hogy hiába úgyis, mi Európaiak hajlamosak vagyunk a mértéktelenségre, a habzsolásra. Ugyan végzetes egy kijelentés, mégis megkönnyebbültem tőle. Én mindig így vagyok ezzel, ha feloldozást kapok a természetemből adódó késztetéseim alól. Persze nem is igazán feloldozás ez, sokkal inkább némi magyarázat, használati útmutató magamhoz.
Nem tudom te hogy vagy vele, de rám jellemző, hogy szembesülnöm kell lényem európai tendenciáival, vagyis, ha valami ízlik, ha valami működik hajlamos vagyok még többre vágyni abból.
Így vagyok ezzel a reggelivel is, amivel Új-Zélandi utazásom első napjaiban ismerkedtem meg. És amennyire ódzkodtam tőle az elején épp olyan nagyon szerettem meg az elmúlt évek folyamán.
Fejenként számolj kb. 1 decivel. Egy főre írom most a receptet.
1 dl zabkása (én a közepes méretűt szeretem “rolled oats”)
2 dl forró víz
1 dl tej
csipetnyi só
kihagyhatatlan fűszerek számomra:
a frissen őrölt kardamon
és édeskömény
valamint ánizs (teheted bele egészen vagy egy negyed kiskanálnyi őröltet)
szegfűszeg kb 4-5 darab
megbolondíthatod egy kis darab vanila rúddal (ezt is főzd bele a kásába)
tálaláskor szórok rá fahéjat
én most repce mézzel és
dióval ettem.
Variációk:
Variálhatsz a tejjel. Ha rizs vagy zabtejjel szeretnéd készíteni, figyelj arra, hogy kis lángon főzd! (mert különben tönkremegy benne a rizs/zabtej) Ha kókusz tejjel vagy krémmel készíted, kevesebb mennyiségű zabot is készíthetsz fejenként, mert így nagyon kiadós. Ha nem használsz tejet, a tej mennyiség helyett is használj vizet. (vagyis kb. dupla annyi vizet mint amennyi zabot) A tálaláskor készíthetsz hozzá kevés vajon megdinsztelt almát vagy eheted kompóttal.
Édesítéshez használtam az évek során kókuszcukrot, agave-árpa-maláta szirupot (manapság azt gondolom, hogy az édesítőszer használata nem kedvez a szervezet működésének), édesítő szer helyett ezért inkább használj aszalt gyümölcsöt vagy kevés mézet! Az aszalt szilva és mazsola nagyon finom benne. Ha az elején beleteszed, akkor megdagad benne! Egy időben édesítés helyett és őrölt chia és lenmag keverékkel szórtam meg a kása tetejét – mert valahogy jó szórni valamit a tetejére.
Amúgy ha csak vizet használsz a kása elkészítéséhez, szárazon megpiríthatod a zabot előtte. Ettől különleges ízt kapsz és így könnyebb is megemészteni.
Ha érzékeny a szervezeted a cukorra, akkor egyszerűen hagyd ki vagy használj nagyon minimális mennyiséget. Vagyis tanítsd meg a szervezeted szeretni az ételeket cukor nélkül is. Hamarosan megtapasztalhatod az ételek valódi ízét. Megfigyeled, például hogy valójában mennyi cukor van egy almában, vagy például a banánban (rengeteg!). Tapasztalatom szerint minél több cukrot fogyaszt az ember annál többre vágyik. És nem is érzi már egy idő után, hogy valójában a gyümölcsökben mennyi cukor van! De hiába Európaiak vagyuk, nem igaz?!
***
Répa leves szegfűborssal
Szeretem az egyszerű recepteket. A könnyen elkészíthető mégis finom ételeket. Az Ayurvéda szerint is az a legmegfelelőbb táplálék ami friss, könnyű és kevés hozzávalóból áll, ugyanis ezt könnyebb megemésztenie a gyomornak.
Ennek a levesnek a hozzávalói:
1 fehérrépából,
2 sárgarépából és
1 fej vöröshagymából áll
a fűszerek amiket használtam:
szegfűbors,
só és
feketebors
valamint friss petrezselyem
Miután alacsony lángon megdinszteltem az apróra vágott hagymát egy kevés olajon, rádobtam a mozsárban összetört szegfűborsot (kb. 6-8 szem) és az összeszeletelt sárga és fehérhagymát és felengedtem ezt fedő alatt dinsztelem kicsit és aztán kevés vízzel felengedem. (kb. fél ujjnyival lepje el a zöldséget a víz)
Épp csak annyi ideig főzöm míg a zöldség megpuhul. Kicsit hagyom hűlni aztán botmixerrel összepépesítem.
Tálaláskor szórók rá mozsárban tört fekete borsot, apróra tépkedett petrezselymet és kenyérpirítóban pirított rozslisztből készült zsemlét.
Főzéssel, evéssel és mosogatással együtt egy óra csupán!
Jó étvágyat!
***
Joghurtos, feketeszedres Muffin
Hozzávalók:
1 pohár búzadara
1/2 pohár rizsliszt
1/2 kiskanál aszkorbin sav
1/2 kiskanál szódabikarbóna
csipetnyi só
1/2 pohár barna cukor
1 pohár joghurt
1 tojás
150g vaj
1 maréknyi feketeszeder
Kapcsold be a sütőt. Keverd össze először a joghurtot a búzadarával, és hagyd legalább 20 percet állni. Majd keverd hozzá a többi száraz hozzávalót. Aztán add hozzá a cukrot, tojást és a vajat. Öntsd muffin formákba én ilyenkor teszem bele a feketeszedret, hogy ne törjön. A sütés 160 fokon 20-25 perc.
***
Kefíres, málnás muffin
Igen nálam mostanság a Muffin a sláger! Annyira, hogy sokszor reggelire elkészítem. Íme hát egy újabb kísérlet ami remekül sikerült!
Hozzávalók:
1 pohár búzadara
1/2 pohár rizsliszt
1/2 kiskanál aszkorbin sav
1/2 kiskanál szódabikarbóna
csipetnyi só
1/2 pohár barna cukor
1 pohár kefír
1 tojás
1/2 pohár olaj
1 maréknyi málna
Kapcsold be a sütőt. Keverd össze először a kefírt a búzadarával, és hagyd legalább 15 percet állni. Majd keverd hozzá a többi száraz hozzávalót. Aztán add hozzá a cukrot, tojást és az olajat. Öntsd muffin formákba én itt teszem bele a málnát, hogy ne törjön. A sütés 160 fokon 20-25 perc.
***
Glutén mentes sós-sajtos muffin
Ha nem szereted a glutén-mentes lisztek ízét használj hagyományos, vagy teljes kiörlésű lisztet. Én azért szeretem a gluten-mentes pékárút, mert könnyebb megemészteni és emellett én az ízét is finomnak találom 🙂
1 pohár rizsliszt
1/2 pohár kölesliszt
1/2 pohár hajdina liszt
1 kiskanál szódabikarbóna
1 kiskanál só
1/2 kiskanál aszkorbin sav
ízlés szerint egész köménymag
1/2 kiskanál tumeric
reszelt, vagy darabolt sajt ízlés szerinti mennyiségben
2 tojás
1 pohár kefír
Keverd össze először a száraz hozzávalókat, majd add hozzá a többit. Öntsd a tésztát kis muffin formákba. (Én az IKEA-ban vettem az enyémet. 9-es csomagolasban adják kis rózsaszín szilikon forma. Nagyon szeretem, mert anélkül, hogy kivajaznád a formát szuperül kijön belőle a sütés után. Azt is mondják, hogy alacsonyabb hőfokon és kevesebb ideig elég sütni a szilikonformában készített süteményeket a hagyományos formákhoz képest.)
Sütés előmelegített sütőben 160 fokon 15-20 percig. (A glutén mentes liszttel készült dolgokat kisebb hőfokon sütjük!)
Gyorsan kész van én sokszor reggelire elkészítem!
Jó sütést neked is!
***
Barack lekvár
Itt az idő eltenni a barackot! Ha még nem tetted meg, íme egy kis inspiráció!
Hozzávalók:
barack minden mennyiségben
Nádcukor
Én egy kiló gyümölcshöz egy kiló cukrot használok. Általában előző este kimagozom és becukrozom és a hűtőben éjszakáztatom. Másnap reggel főzöm. Kis lángon sokáig. (kb 3-6 óra főzést igényel.)
Az üvegeket kimosom, kiforrázom és a sütőben 100 fok
Celsiuson csírátlanítom. Ha kész a lekvár üvegekbe öntöm, jól rászorítom a tetejét és fejjel lefelé fordítom. Majd száraz dunsztban hagyom kihülni.
Természetesen amint fogyasztható készül hozzá a palacsinta 🙂
***
Glutén mentes Brownie banán vajjal
A jógi egyik legfőbb ismertetőjele, hogy imád kísérletezni! Így vagyok ezzel én is. Nagyon szeretem a receptjeimet újra és újra átformálni. Kibőbíteni egy-egy újabb hozzávalóval vagy épp ellenkezőleg megpróbálni elkészíteni a lehető legízletesebb ételt a legkevesebb hozzávalóból.
A kreatív főzést és sütést az is nagyban segítni, hogy miután megjelenik bennünk a vágy: “Úgy ennék valami finom süteményt!” azután megnézzük mi van itthon és abból próbálunk valamit készíteni.
Így történt ezzel a recepttel is. Eredetileg fekete-áfonyás muffin-ra vágytam, de se muffin sütöm nem volt itthon (amit azóta pótoltam 🙂 se fekete-áfonyám.
Így lett belőle brownie, fekete csokoládét tördeltem bele és fekete-ribizli szörppel ízesítettem még a tésztát. Hozzá pedig, mivel nem lett túl édes és krémes, készítettem banán vajat, ami nagy kedvencem és a kredencen árválkodó érett banán is végre felhasználásra került.
Hozzávalók:
1 kis bögre rizsliszt
2 kiskanál (kk) őrölt lenmag
5 kk kakaópor
1 nagy kocka fekete csokoládé
fél marék dió
3 evőkanál (ek) barna cukor
1/2 kis bögre étolaj
1/4 kis bögre Fekete-ribizli szörp
1 kk szódabikarbóna
1 kk aszkorbin sav
csipet fahéj
1 tojás
1-2 ek joghurt
Először a száraz hozzávalókat keverem jól össze aztán adom hozzá az olajat, tojást, szörpöt, joghurtot, és végül a diót és az össze tördelt csokoládét.
Sütés
200 fokon előmelegítem a sütőt, majd 160 fokon sütöm 10-15 percig, aztán lejjebb veszem 150 fokra és még 5-10 percig sütöm.
Sütés közben elkészítem a banán vajat. Ennek itt a receptje.
De én most csak összetördeltem a banánt villával és kevés fahéjat szórtam bele és így is kiváló volt. Készíts csak annyit amit rögtön elfogyasztasz, mert csak frissen finom igazán!
Vidám és sikeres kísérletezést nektek is!
Jó étvágyat a finom falatokhoz!
***
Kovászos Uborka
A napokban hallgattam egy inspiráló riportot a Kossuth Rádión Csukás Istvánnal. A verseiből olvastak fel színészek és – a Süsü a sárkány, Pom-Pom, a Nagy ho-ho-ho horgász és még sorolhatnám a meséket, hogy még kinek az atya – arról beszélt jó kedéllyel hogy ő milyen nagyon is szereti a hasát. És hogy ha hisszük, ha nem, magáról formázta meg Gombóc Artúrt az örökké fogyókúrázó madárt, aki semmit sem eszik csak csokoládét, mert valamit azért enni kell.
Csukás Istvánnal készített interjú hallgatása erősített meg megint engem is abban a nézetemben és szenvedélyemben, hogy az életet valóban csak az képes élvezni és teljesen megélni, aki szereti megízlelni annak az ízeit. Aki figyelmet szentel a formákra, az illatokra és a színekre, aki nem szűnik meg izgatottan felkelni és elmenni a hajnalba a piacra, ahol az idénynek megfelelő csodásabbnál csodásabb csemegékkel kényeztetheti magát.
Legszívesebben úgy kezdeném ezt a receptet is, hogy egy nagy kedvenc ez is. De ahogy visszanézem a bejegyzéseket és recepteket, úgy tűnik, hogy mostmár csak szuperlatívuszokban vagyok képes nyilatkozni az élet fontos adalékairól. Íme hát:
2,8 kg uborka (ennyi volt a zöldségesünknél 🙂
friss kapor
babérlevél
fokhagyma
fekete bors
só
kovászos kenyér
Mosd meg az uborkákat, mi kis szivaccsal szoktuk átdörzsölni. Vágd le a végeit és irdald be. 5 literes üvegbe 2 babérlevelet 5 gerezd fokhagymát és kb. 10 szem fekete borsot tégy majd szűrt, forralt vízben feloldott literenkét 1 evőkanál sós oldattal öntsd le az üvegbe elhelyezett uborkát és fűszereket. A kenyeret a tetejére tedd. (fontos, hogy kovászos kenyeret használj!) A savanyítás kb 2-3 nap, szereti, ha kiteszed a napra (ez meggyorsítja a folyamatot). Mi a kenyeret az első pár nap után kivesszük és így érleljük még kicsit tovább. Ha kész a hűtőben tároljuk.
A fent leírt uborka mennyiség két üveget is megtöltött. Alig várom, hogy kész legyen. Én a levét is szeretem meginni.
Ez tehát nem csak egy recept megosztása, hanem kampány felhívás is egyben! Készítsd el te is a saját savanyúságaid, élvezd az idényben lévő gyümölcsöket és zöldségeket. Termessz meg amit csak tudsz, vásárolj kistermelőktől. Támogasd a szeretettel, gondoskodással megteremtett árut.
A receptért és az elkészítésért nagy köszönet a Jógini Konyhája vendégszakácsának – férjemnek – aki szintén nagyon szereti a csokoládét 🙂 Köszönöm kedvesem!
***
Lecsó az új jóbarát
Imádom a lecsót! De ez nem volt mindig így. Gyerekként csak csodáltam a szüleim, hogy tudják megenni ezt az érdekes és némileg számomra visszataszító ételt, ami alapanyagaiban jó, de megfőzve? Vissza is utasítottam minden alkalommal mikor kínáltak, mígnem egyszer, – sok-sok évvel később – férjem családjában egy olyan lecsóval kínáltak meg, amibe nem volt tojás ütve! Illendőségből megkóstoltam és azóta IMÁDOM a lecsót, de csak szigorúan tojás nélkül! 🙂
Hozzávalók:
1-2 lila és vörös hagyma
8-12 lecsó paprika
5-7 finom érett paradicsom
1-2 kiskanál piros paprika
só
1 pohár úttörő gombóc vagy friss kenyér
A lila és vörös hagymát apróra vágom, megsózom és kevés olajon megdinsztelem. A lecsó titka, mint ahogy a pörkölté is az, hogy a hagymát kis lángon pirítsd legalább 20 perc-fél óra hosszát. (Tehát kis lángon és hosszú ideig!) Közben a paprikát és paradicsomot megmosom és én szódabikarbónás vízben szoktam áztatni 15-20 percet. Aztán vizet forralok és a paradicsomokat leforrázom vele, hogy le tudjam húzni a héjukat. A paprikát kicsumázom és apróra szeletelem. Mire kész vagyok vele, kb. jó is a hagyma. Ráöntöm a paprikát elkezdem dinsztelni, és megszórom a 1-2 kiskanál pirospaprikával. Majd meghámozom és felszeletelem a paradicsomot és azt is hozzá öntöm. Kis lángon készre főzöm.
Van aki friss kenyérrel szereti, én úttörő gombóccal! Amit úgy készítek el, hogy az 1 pohár gombócot megpirítom olajon, majd mikor kellő pirosságot elnyerte akkor kb. 2-2,5 pohár forró vizet öntök rá, sózom és készre főzöm közepes lángon.
Jó étvágyat!
***
Azt javasolom kísérletezgess te is és készítsd el a saját kis egyszerű de minden szempontból egészségesebb bőrápolási kencéidet, mint amihez a boltban tudsz hozzájutni!
Az én tapasztalatom az, hogy amióta jobban bánok a bőrömmel, a legszembetűnőbb változás az, hogy nem szárad ki! Mintha jobb lenne a közérzetem is és szinte érzem, hogy tudok lélegezni a bőrömön keresztül is!
Gondolj csak bele, hogy a bőrünk a legnagyobb szervünk, melynek pórusain keresztül annyi méreganyagot juttatunk a testünkben, hogy azt felmérni is nehéz! Vigyázhatsz arra, hogy csak a legdrágább kozmetikai illetve csak “jó minőségű” termékeket vedd meg, de ahogy az étel is, a krém is élő anyag. Mikor frissen készül az is lüktet, abban is van életerő. Aztán a tárolással illetve a hozzáadott tartósítószerekkel épp ugyanazon a folyamaton megy keresztül mint a zacskós levesek és a konzervek. Vagyis nem marad benne élet, annak tápértéke csupán placebo!
Ahogy a képen látod a termékeket én a jelenleg használt olajaim és krém hozzávalóim nagy részét a Cosmio boltjában szerzem be. A weboldalukon találsz számtalan receptet, amivel megkezdheted az utad a natúrkozmetikumok világába.
Arcpermet illóolajokkal
Szeretem a levendulát és a rózsát. De a jelenlegi nagy kedven most a zsálya. Nagyon egyszerű elkészíteni! Én patikai minőségű desztilált vizet használok és ehhez csepegtetem az illóolajat hozzá kb. 5-8 cseppet.
Reggeli arcápolás
Manapság én jojoba olajat használok, mielőtt damaszkuszi rózsavizzel hidratáltam az arcom.
Esti kombó
1. Diólevél teás arclemosás, (a diólevél teát forrazatként készítsd el: Itt írok a gyógyteák elkészítéséről)
2. levendula vizes hidratálás,
3. és ligetszépe olaj.
Nekem ez most kiválóan működik, ezért gondoltam, hogy megosztom.
A fent említett arcpermetet, testpermetnek is használom, vagyis forró napokon nemcsak az arcomra jut belőle! Kiváló a szobád légfrissítésére is!
A képen látható a mai termés! A krémbe amit készítettem szezámmagot, shea vajat és kókusz olajat tettem és zsályával illatosítottam. A test/arcpermet szintén zsályás! Mondtam, nekem most ez a kedvenc. 🙂 Hozok belőle a jógaórára, hogy kipróbálhasd!
***
Bodza szörp az örök kedvenc
Nem tudom, te hogy vagy vele, de én minden évben készülök a bodza szörp gyártásra, és az elmúlt évek nagy részében elszalasztottam az alkalmat. Megfogadtam idén ez másként lesz! 🙂 Hiszen a bodza szörp nagy kedvencem!
Hozzávalók:
Kb. 25-35 fej bodzavirág
1 kg Nádcukor
2-3 citrom
víz
A bodzát igyekezz olyan helyen szedni ahol nem jár sok autó. Nekem ezeket Tolcsván sikerült beszerezni. 🙂 Mikor szeded vigyázz arra, hogy ne veszíts sok virágport. Én az elkészítéshez levágdostam a száráról és egy 5 literes üvegbe tettem. Az 1 kg nádcukrot 4 liter vizzel cukorsziruppá főztem, majd még forrón ráöntöttem a bodzavirágra. A citromokat kifacsartam és a levét hozzáöntöttem az üvegem tartalmához, illetve egy citromot felkarikáztam, levágtam a héját és azokat meg egészbe tettem bele.
Hűtőben hagytam érni 4 napig. Minden reggel megkevertem és persze nem tudtam ellenállni, hogy meg ne kóstoljam 🙂 Már az első nap után fincsi volt!
Most üvegekbe öntöttem és egy részét elajándékoztam, másik része pedig vészesen fogy! Vagyis itt az idő egy újabb adagra!
Próbáld ki te is ha szereted a bodzát!
***
Pizza oh lá lá
Úgy tűnik ma már, hogy ez csak egy jóízű anekdota, hogy én voltam pizza szakács Új-Zélandon a Passage Rock-ban. A recept amit akkor használtam 50 pizza elkészítéséhez volt elég. Amit főszezonban volt hogy három-négyszer meg kellett ismételnem egy nap! És hát a kemence amiben a pizzákat sütöttem, fa tüzelésű volt, amit én gyújtottam meg minden reggel és fűtöttem fel 350-400 fokra. Ez a pizza titka! A forró kemence ahol 1-2 perc alatt megsül a tészta.
Ez a recept itt most két nagy tepsi pizzatészta elkészítéséhez elég. A kiméréshez pedig 2dl-es pohárt használtam.
Hozzávalók:
3 pohár liszt (én most 1 pohár finom és 2 pohár réteslisztet használtam)
2 kávéskanál cukor
5 kiskanál só
fél pohár olaj
fél élesztő (25 g)
másfél-2 pohár langyos víz.
Dolgozd össze a tésztát és készíts belőle két gombóckát. Hagyd őket pihenni kilisztezett tálban konyharuha alatt kb. egy órát.
Nyújtsd, olajozd ki a tepsit és tedd bele a tésztát, majd kend meg a tetejét paradicsom-szósszal, szórj rá sajtot és még amit gondolsz. Én gombát, friss paradicsomot, és mozzarella sajtot tettem rá.
Előmelegített sütőben (alsó-felső sütés fokozaton) 250 fokon 10 perc és 210 fokon még 5-10 perc. Sütő függő, ezt ki kell kísérletezni. Nekem ez most így működött.
Tálaláskor ha van friss zöld fűszernövényed szórj a tetejére, a bazsalikom vagy a rukkola isteni a tetején!
Jó pizzázást!
***
Lapótya
Ez a csemege remekül alakítható és társítható más ételekkel.
A tésztába tehető szilvalekvár vagy szilva és így szilvás gombóc lesz belőle. De én most csak kinyújtottam hosszúkásra szaggattam és kevés olajban kisütöttem. De kifőzheted vizben is így pedig gnocchi-t kapsz. Az olasz konyha egyik számomra legkedvesebb csemegéjét.
Hozzávalók:
2 kg krumpli
1/2 kg liszt
1 egész tojás
só
Ha szeretnéd kisütni, jó ha teszel még 1 tojást bele.
Pucold meg a krumplit vágd fel és sós vízben főzd meg. Ha megfőtt öntsd le a vizet róla. (A krumpli levét megmentheted és dinsztelt hagymás rántással készíthetsz belőle krumpli levest). A tészta elkészítésekor figyelj arra, hogy a krumplit hagyd kihűlni mielőtt összegyúrnád a tésztát. Ebből az adagból mindenre futja! Lehet belőle gombóc, gnocchi és a sült finomság is. Sőt ha elkészíted a levest a krumpli levéből abba is szaggathatsz kis gnocchi-kat.
Jó étvágyat!
***
Saláta szezon start!
Ez a recept inkább csak inspiráció, mint különlegesség. Így a napsütéses napok eljövetelével és a forró déli órákban az ember valami könnyűt kíván. Nekem ilyenkor legjobban a saláta ízlik. És míg a hozzávalók általában hasonlóak, a salátaöntettel mindig variálható illetve különlegessé tehető a végtermék.
Kedvenc salátaöntetek:
Kapros – joghurtos,
Olivaolaj és balzsamecet,
Olivaolaj, friss citrom leve és koriander
ízesítéshez:
frissen őrölt bors, só
Kedvenc saláta alapanyagok:
uborka
paprika (minden színben és formában)
paradicsom
saláta
rukkola
cékla (hámozva és apróra reszelve)
répa (hámozva és apróra reszelve)
hagyma (nagy kedvenc, jöhet a medve-, új-, lila de ha nincs más a vörös is 🙂
valamint:
füstölt hal
főtt tojás
sajt
Folyadékként manapság nagyon élvezem az alábbi turmixokat:
kevés víz,
alma (hámozva) vagy narancs (pucolva),
fél citrom leve
és egy kis darab gyömbér
Egyszerű, gyors és szuper fincsi.
Készítsd el a saját ételed, áld meg & élvezd!
***
Torma
Hozzávalók:
két kisebb vagy egy vastagabb torma
3 evőkanál ecet
kiskanál só
1/2-1 dl tejszín
Reszeld a tormát, jó ha van segítséged. Mi kinyitottuk az összes ajtót és ablakot a művelethez! Sózd a lereszelt tormát és öntsd rá az ecetet, lehet több is igény szerint végül add hozzá a tejszínt. Máris fogyasztható. Élvezd! Nekem nagy kedvencem.
A húsvéti torma elkészítése és a recept maga kedves férjem odaadó munkájának az eredménye. Míg én egy vékonyka tormával ő hattal birkózott meg. 🙂 Azóta sem tudok vele betelni! Salátába és szendvicsbe is használom, mivelhogy én nem sonkázom…
***
Tisztító kúrák
A tavasz közeledtén, sokunk eszébe ötlik a tisztító kúra mint jó ötlet. Személyes tapasztalatom az, hogy bármit is csinál az ember, jó ha azt okosan és mértékkel teszi. Ha még soha nem böjtöltél, ne próbálj meg 3 napos léböjtöt tartani az egyik napról a másikra. Inkább kezd azzal, hogy elkezdesz könnyebb vacsorákat fogyasztani, majd lassan a vacsora idejét ha tudod este 6 előttire hozni és aztán már nem enni. Valójában ha nem nassolsz ez után és ha olyan korán reggelizel is mint a reggel 6, máris egy fél napos böjtöt tartottál!
Hajlamosak vagyunk azonban a mindent vagy semmit mentalitásba átcsapni nyugati ember lévén és rögtön bevetni magunk a mély vízbe. Ezért csodálatos a jóga és a meditáció ami megtanít arra, hogy lassíts, szemlélődj és légy kicsit kedvesebb nemcsak másokkal, de magaddal is!
Mielőtt nagyon elkalandoznék, vissza a tisztító kúrákhoz! Íme hát néhány számomra bevált ötlet amiről talán nem is gondolnád, hogy tisztít:
– Kezd lépésenként, ahogy feljebb már írtam: könnyebb vacsora, majd korábbi vacsora, kevesebb nassolás.
– Próbáld ki az olaj húzást! Amitől nemcsak a közérzeted, a száj-higiéniád de a tested egészsége is javul.
– Kezd a reggelt egy nagy pohár tiszta vízzel amit ízesíthetsz alma-ecettel, vagy citrommal ez segít beindítani a bélműködést /nekem a langyos víz, ízesítés nélkül ami bevált :)/
– Próbáld ki a gyógytea kúrát amiről itt írtam
– Ha teheted készítsd el a saját ételed és igyekezz kizárni a gyors, “csak bedobok pár falatot” és “mivel éhes vagyok hajlandó vagyok a kompromisszumokra” – féle megoldásokat
/sokszor tudjuk magunkról, hogy nem bírjuk a fűszeres, vagy éppen a fehér lisztből készült termékeket, de mert nem gondoskodtunk magunkról a nap elején belekényszerülünk a gyorsétterembe munkahelyünk mellett! – ismerős? :)/
– Könnyítsd a tested a méreganyagoktól, úgy, hogy csökkented azok bevitelét Készítsd el saját természetes kozmetikumaid ami nemcsak jó móka, de hasznos is.
– Igyál több vizet!
– És próbáld ki az Útifű maghéjat (Ez kiváló a belek gyengéd tisztítására. Egy csapott evőkanállal oldj fel 2dl vízben, majd idd meg éhgyomorra reggeli előtt. Ha még nem próbáltad lehet gusztustalannak találod. Ha így van, egy jó trükk, hogy turmix-italt készítesz kedvenc gyümölcseidből és abba teszed.
***
Természetes Kozmetikumok
Ebben a cikkben a természetes kozmetikumokkal kapcsolatos szenvedélyem szeretném megosztani veletek. Lassan egy évtizede kísérletezgetek azzal, hogy alternatív megoldásokat találjak a testápolás területén. Első lépésként én is, mint mindenki más, igyekeztem megtalálni olyan termékeket amelyek kevésbé károsak. Aztán később elkezdtem saját krémeket, testápolókat előállítani. Az évek során mindig bővül a tudásom és persze a tapsztalatom.
Idén volt szerencsém megismerkedni Jucussal akitől rengeteget tanultam és pár hete nagy álmom is teljesült (az egyik) elkészítettem saját szappanomat. Igen ez a sokat emlegetett Mimu-ben történt. (http://www.mimu.hu) Ahol rendszeresen indulnak workshop-ok amelyeket meleg szívvel ajánlok mindenkinek.
De hogy addig se maradj kísérletezni való nélkül, íme egy egyszerű recept ami nekem nagyon jól működött idáig! (Azért írom, hogy idáig, mert legközelebb azt a receptet szeretném használni amit a workshop-on kaptam 🙂
Testápló
40% Shea vaj
40% Kókusz olaj
10% Mandula olaj vagy bármi más növényi olaj
5-15 csepp illóolaj
A hozzávalókat itt meg tudod venni http://www.webshop.cosmio.hu ez a hely egy igazi kincsesbánya!
Melegítsd fel gőzfürdőben a szilárd alkotórészeket. Én sokszor csak a fűtőtest közelébe helyezem és megvárom míg folyékonnyá válik ügyelve arra, hogy nehogy túlhevüljön! Én egy befőttesüveget használok erre a célre. Miután összemelegítetted a Shea vajat az olajokkal hagyd kihülni. Ha beteszed a hűtőbe (vagy így télen ki a hidegre) gyorsabban hül és ez a módja annak hogy egy habosabb testáplót kapj. Vigyázz azonban arra, hogy nehogy túlhűtsd. Legyen még folyékony de már szilárduló. (kb. 15 perc a fagyasztóban – mennyiségtől függ) Aztán verd fel, mint a tojásrántottát én fa evőpálcikát használok ehhez. A végén add hozzá az illóolajat ha szeretnéd, de ajánlom, hogy először vegyél ki egy kis adagot és azzal teszteld hogy bírja illetve hogy szereti-e a bőröd. Nekem kedvenceim a levendula, pálmarózsa, zsálya, bergamot és geránium.
A testápoló használata előtt – Hidratálás végett – permetezd be a bőröd rózsavízzel vagy levendula vízzel. (Ez az én módszerem, nem használok illóolajat a testáplóba.) Rózsavíz nem alkalmas érzékeny illetve seprűvénás bőrre!
A tapasztalatom az, hogy egy kis idő kell, míg hozzászokik a bőr az új kozmetikumhoz. Ezért ha egyik napról a másikra váltasz olyan kozmetikumról ami tele van mindenféle adalékanyaggal ne lepődj meg, ha a természetes kozmetikum nem fog csodákat tenni. Ehhez idő kell 🙂
A kellemetlen testszagok ellen én szódabikarbónát (NaturPiac-Étkezési szódabikarbóna) használok, ami épp olyan jó mint bármely stift ami tele van mindeféle káros anyaggal és persze töredékébe kerül.
Próbáld ki! Kérdezz! Élj környezet-tudatosabban!
***
Sódörzsi
Szeretném megosztani veletek új lelkesedésem a testápolás területén. Ez a sódörzsi. Nagyon könnyű elkészíteni.
Hozzávalók:
2/3 arány só (én Himalájai sót használok)
1/3 arány szódabikarbóna
általad választott olaj
plusz keverhetsz még illóolajat is bele
Töltsd a hozzávalókat egy kis befőttes üvegbe. Előbb a száraz hozzávalókat (Ha a só nem elég finom, érdemes megdarálni!) majd keverd őket jól össze. Én egyszerűen csak összerázom. Majd öntsd rá az olajat tegyél annyit hozzá, amennyit felszív (én szőlőmagolajjal készítettem az enyém). Plusz ahogy írtam a hozzávalóknál, keverhetsz bele illóolajat is, én ezt kihagytam, mert imádom a szőlőmagolaj illatát 🙂 Ennyi, kész is vagy!
Fürdés előtt nedvesítsd be a bőröd és finoman dörzsöld át magad a sódörzsivel. Én az arcomra is használom. Csodás újjászületés minden alkalommal!
Próbáld ki! A bőröd hálás lesz érte!
***
Gumi cukor jogiknak
Itt egy nagy kedvenc, amihez először én is kétkedve álltam hozzá.
Pedig mint kiderült a zselatint vagy zselatin-tartalmú készítményeket már meglehetősen régóta alkalmazza gyógyhatású anyagként az emberiség. Növeli az immun rendszer ellenálló képességét ami jól jöhet most az influenza járvány idején, plusz a zselatin segít az ízületek olajozásában, haj és köröm egészségének megőrzésében.
Gyuri bácsi is javasolja kúraként való alkalmazását csontritkulásban vagy reumában szenvedőknek. A jótékony hatás mintegy 8 hét* után kezd jelentkezni, csökkentve az ízületi fájdalmakat, s egyúttal javítva a mozgás képességet és általános kondíciót.
(* esetenként eltérő)
Hozzávalók a Gumi cukorhoz:
20 g étkezési zselatin
1,5 dl víz
1,5 dl ivólé (én itt most a Dr. Steinberger Bio Feketeribizli Nektárt használtam)
édesítés végett tehetsz bele mézet (én nem tettem, nekem nem hiányzik 🙂
A vizet melegítsd fel és keverd a zselatinnal, mikor érzed, hogy a zselatin jól elkeveredett, illetve elkezd sűrűsödni, öntsd hozzá az ivólevet és máris öntsd formába. A formát kiolajozhatod kicsit, mert amúgy lehet hogy nehezen jön ki a formából. Én az IKEA-ban kapható jégkockatartót használom.
Ha beleöntötted a formába tedd be a hűtőbe, egy óra alatt kész. Jól eltartható.
Én napi egyet fogyasztok!
***
Ízületeink akkor fájnak, ha a csontban nincs elegendő mennyiségű kalcium és ezt a csont az ízületből vonja ki, így pótolja a számára létfontosságú alkotó elemet.
Figyelj az ízületi fájdalmakra, mert ez azt jelzi, hogy az ízületeidben nincs elegendő kalcium.
Ha emésztési problémáid is vannak (hasmenés, székrekedés, különböző allergiák) akkor lehetséges, hogy a szervezeted nem képes a szájon át szedett vitamin és nyomelem hasznosítására. Emiatt a az ízületi gyulladás és fájdalom enyhítésére jobb a külső helyi kezelés. Amit a következő módon tehetsz meg:
Hozzávalók a külső helyi kezeléshez:
étkezési zselatin
víz
Az étkezési zselatint az előírt módon készítsd el és hagyd langyosra hűlni. Még folyós állapotban kend be vele a fájó területet pl. a csukló, csípő, térd, könyök stb. és hagyd rajta kb. 45 percig. Ezt az időt be kell tartani! Kezelés közben szinte szinte az összes zselatint felszívja a fájó terület, így láthatod majd, hogy a kezelés működik! A megmaradt vékony hártyát pedig le lehet húzni a bőrről, mint egy pakolást. Ezzel az alkalmazással pontosan oda kerül a pótló anyag ahonnan hiányzik, meglátod a fájdalom is idővel elmúlik!
A megmaradt mennyiséget tartsd a hűtőben, felhasználás előtt melegítsd fel egy picit.
A kezelést a probléma megszűnéséig kell alkalmazni heti 2-3 alkalommal.
Ennél olcsóbb, természetesebb, hatékonyabb megoldást nem találsz az ízületi problémáid megszüntetésére!
***
Talán építőmérnöki képzésem teszi, de engem elbűvöltek az alábbi tények!
A csontszövet és a zselatin kapcsolata:
Az emberi csontszövet szilárdsága, teherbíró képessége messze meghaladja a hidak és toronyházak építési anyagául szolgáló vasbeton és acél erejét. Szilárdsága négyszerese a betonnak, terhelhetősége pedig az alumíniuméval vetekszik, annak ellenére, hogy a csontszövetek tömege mindössze negyede egy hasonló méretű acélrúdnak.
Figyelemreméltó tulajdonságait a csont két összetevőjének köszönheti. Kétharmadát kalcium és foszforvegyületek alkotják, melyek rúd alakú kristályokba formálódva teszik e szöveteket keménnyé és merevvé, egyharmadát pedig rugalmas fehérjék az ún. kollagének teszik ki, melyek rostjai az acélsodronyhoz hasonlóan tekerednek fel, s húzódnak végig a csontok belsejében. Ez utóbbi nélkül csontjaink az üveghez hasonlóan már egy enyhe ütéstől is szilánkokra törnének. E rugalmas fehérjék különböző célokra ki is nyerhetők a csontokból, hő hatására enyvvé, zselatinná alakulnak.
***
Palacsinta és egy anekdota
A palacsinta valahogy mindig kicsit kísérletezés, szükséges hozzá, hogy az ember ne veszítse el a türelmét és a lelkesedését!
Édesanyám mindig félt tőle, mert neki az első pár darab valahogy mindig a szemétben kötött ki. Mert elszakadt vagy leragadt és nem tudta megfordítani. Apai nagyanyám viszont két palacsinta sütőt használt és vagy kétszáz palacsintát kisütött egyszerre…
Ők inspirálnak és ezek az emlékek engem a ami napig. A palacsinta a mi családunkban nagyon is érzelmi kérdés!
Tíz éves lehettem, amikor megsütöttem az első palacsintám, a saját kis receptes füzetemből. Tehát ha nem sikerül jól elsőre ne add fel! Kísérletezz ahogy én is tettem. Mivel ez a bizonyos első palacsinta sütés nem is volt olyan sikeres, de a végén palacsinta tortát csináltam belőle. Az éhesen hazatérő szüleim nagy meglepetésére ezzel vártam őket. Apu azóta is emlegeti, milyen finom is volt az…
Hozzávalók:
3 pohár liszt
fél pohár tej
2 tojás
pici só
1 evő kanál barna cukor
langyos víz a kikeveréshez
1-2 evő kanál olaj
Ennyiből kb. 8-10 db palacsinta lesz, de én jobban szeretek gyakran csinálni mint egyszerre sokat. Ez tehát két fő adagja nálunk.
Először a lisztbe beleszórom a csipetnyi sót majd keverem a tojással. Aztán hozzáadom a langyos tejet majd kb. 1 pohár langyos vízben feloldom a cukrot és azt adagolom a tésztához lassan miközben keverem. Mikor csomó mentes a tészta akkor kezdek el még adagolni hozzá annyi vizet (ez is langyos, sima víz – de használhatsz szénsavas vizet is) hogy palacsinta tészta állagot kapjak, vagyis egy szép homogén masszát amit ha megemelek a kanállal szépen folyik vissza róla úgy, hogy nem csepeg. Ha kész a massza hozzáadom az olajat és sütéskor már nem adok hozzá. Kerámia palacsinta sütőben sütöm.
Tölteléknek szeretem a diót és a túrót sokszor csinálok hozzá vanília sodót is, szeretem meghinteni reszelt fahéjjal és vagy maple szirupot, vagy mézet, vagy agave nektárt használok még díszítéshez.
Vanília sodó:
Tejet melegítek és vagy vanília rúddal vagy vanília cukorral ízesítem. Majd hideg vízben elkeverek vagy köles lisztet vagy ami még semlegesebb ízű az a burgonya liszt (ez sűríti majd be). Mikor a tej langyos hozzáadom a sűrítő anyagot és alacsony hőfokon melegítem míg besűrűsödik.
Ez a házi vanília sodó amit az elmúlt években kísérleteztem ki, és nekem nagyon bevált. Ha kakaó porral készíted, akkor csoki puding is lehet belőle (ehhez esetleg kell még egy extra kanál liszt.)
A hozzávalók
kb. 3-4 dl tejbe
1-3 evő kanál burgonya vagy köles liszt. (A köles lisztnek elég erős illata van, és lehet hogy ez csalódás lesz ha kipróbálod, de a burgonya liszt kiváló 🙂
***
Lenmagos Pogácsa
Hozzávalók:
3 bögre rozs liszt vagy tönköly-búza liszt
1 bögre fehér liszt
4 ek. lenmag
2 tsk himalájai só
2 tsk őrölt chia mag
25 g élesztő
2 ek. kefír
250 g margarin
200 g ricotta
2 tojás (plusz 1 a tetejét megkenni)
Először kb. 1 ek. kefírben valamint langyos víz hozzáadásával, plusz késhegynyi só, kókusz cukor és liszt segítségével felfuttattam az élesztőt. Majd meggyúrom a tésztát. Épp annyit pihentetem csak míg előveszem a nyújtódeszkám, bekapcsolom a sütöt, kizsírozom a tepsit és felverek egy tojást hogy majd a pogácsák tetejét megkenjem vele sütés előtt.
180 fokon sütöm kb. 25 percig. Puha marad pár napig, de annál előbb elfogy 🙂
***
Sajtos Rúd
Ha gyorsan szeretnél valami finom vendégváró csemegét készíteni, íme itt egy jó recept!
1/2 kg finom liszt
2 dl tejföl
25 dkg margarin
2 teáskanál só
Tetejére:
1 tojás
20 dkg sajt (reszelve)
Miután összedolgoztad a hozzávalókat hagyd egy fél órát pihenni. Aztán nyújtsd ki és dereje-vágóval szaggasd kis rudakra. Tedd őket sütőpapírral bélelt tepsibe. Tetejüket kend meg tojássárgájával és szórj rá sajtot.
Sütés: 180 fokon kb. 10 percig.
Nálunk mindig hamar elfogy. De ha nem fogyna el, tárold légmentesen zárható edényben.
***
Csoki torta csavarral
Hozzávalók:
3/4 pohár barna rizsliszt
3 evőkanál barna cukor
2 teáskanál sütőpor
1/4 teáskanál só
2 evőkanál darált lenmag
1/3 evőkanál zabtej
150 g vaj
1/4 tábla étcsokoládé
1 teáskanál vanillia eszencia
2 egész cékla héjában megsütve, majd pucolva és lereszelve
Dolgozd össze a hozzávalókat értelem szerűen (vagyis a szilárd hozzávalót a szilárddal a folyékonyat a folyékonnyal majd fa kanállal keverd őket homogén tésztává.) Öntsd sütő formába. (Én a szilikon sütő formát kedvelem, mert nem kell akkor sütő papírral bajlódni és úgy tapasztaltam, hogy szebben is sül a tészta benne.)
Sütőtől függ én 180-on lég-keveréssel 25 percig sütöm.
A cékla miatt sokáig megőrzi a puhaságát. Tehetsz bele a megolvasztott csokin kivűl egész csoki darabokat is. Mikor kész díszítheted és tejszín-habbal tálalhatod. Jól eltartható, mert nincs benne tojás vagy tej, de hamar elfogy, így az eltarthatóság sosem probléma!
***
Karácsonyi készülődés – Mézikék
Hozzávalók:
1 kg finom liszt (én Nagyi Titka Süteménylisztjét használtam – ez extra finom örlésű -, és nagyon meg vagyok vele elégedve!)
4 mokkáskanál szódabikarbóna
1 mokkáskanál aszkorbinsav
30 dkg porcukor
25 dkg méz
25 dkg margarin
4 egész tojás + 2 tojás (2 tojás sárgája megkenni és 2 tojás fehérje díszítéshez)
egy citrom héja reszelve
1 zacskó mézes sütemény fűszerkeverék (ezt helyettesítheted őrölt- fahéjjal, szerecsendióval, koriandermaggal, ánizzsal, édesköménnyel, kardamon-maggal, szegfűborssal, gyömbérrel és szegfűszeggel)
A tészta elkészítésénél a lisztet keverd a szódabikarbónával és az aszkorbinsavval. A margarint pedig olvaszd föl és főzd össze a mézzel, porcukorral, fűszerekkel és tojással. Majd mikor kevered a liszttel add hozzá a reszelt citromhéját.
Az összedolgozott a tésztát 6 kis hengerre osztottam és folpackba hengereltem. Hűtőben egy éjszakát pihent így a tészta.
Másnap a tésztát:
Kb 0,5 cm vastagra nyújtottam és szaggattam. Egyszerre csak egy henger felével vagyis kb egy öklömnyi tésztával dolgoztam.
A kiszaggatott formákat sütőpapírral letakart tepsibe raktam. (Picit megnőnek majd a sütés folyamán!) Sütés előtt a tetejüket megkentem tojás sárgájával.
180 fokos alul felül sütésni fokozaton kb 8, max 10 percet sütöttem. Sütés után gyorsan kihül és nekem nem is ragadt a sütőpapírhoz. Miután kihült légmentesen zárható dobozban, illetve zacskóba tettem őket úgy, hogy mindegyik csomaghoz tettem egy kis alma héjat. (Ettől puhul vissza újra a tésza illetve az illata is erősebben érződik majd 🙂 Azonban ezt csak pár napig tartsd mellette, én már másnap kivettem, mert megpenészedhet!
Harmadnap díszítettem habbal.
2 tojás fehérjét kemény habbá vertem porcukorral és kis citromlével forró gőz fölött. Zip-lock zacskóba tettem, amin egy kis lukat vágtam és így könyeddén tudtam vele rajzolni a mézecskalácsokra.
Próbáld ki! Én nagyon élveztem.
Ha három napra beosztod nem sok munka egy nap, legfőképp ha van kis segítséged! Ebből az adagból nekem 8 tepsi lett. A tészta elkészítése kb. egy óra volt, a sütés kb. 3 óra és a díszítés is.)
Karácsonyi készülődés – Kalács és Bukta
Hozzávalók:
6 pohar liszt (2 dl pohárral mérve)
egy élesztő
3 dl tej
30 dkg vaj v margarin
2 tojás
2 evőkanál cukor
1 teaskanál só
1 citrom héjának a reszeléke
mák és dió és házi lekvár a töltelékhez
illetve mazsola a kalácsba
Készíts kovászt – langyos tejben amibe kevés lisztet, sót és cukrot keversz felfuttatod az élesztőt. Aztán meggyúrod a tésztát belőle- pihenni hagyod kb fél órára majd nyújthatod én 3 buktát és egy fonott kalácsot hozok ki belőle. (A kalács tésztájába tehetsz mazsolát!) Tölteléknek házi lekváron dió és lekváron mák. Sütés előtt kend meg a tetejét egy felvert tojással. Sütés 150-180 fokon légkeveréssel 50 perc. De ezzel mindig kísérletezgetnem kell, sürőtől függ!
***
Gyógyító italok – 1. Gyömbér
Ez az egyszerűen elkészíthető ital midig segít hamar kilábalni a megfázásból! Sőt ha idejében – az első tünetek észlelésekor – elcsípem és akkor megiszom sokszor sikerült visszafordítani vele az elkerülhetetlennek látszó folyamatot 🙂
Hozzávalók:
hüvelykujjnyi gyömbér (apróra darabolva vagy reszelve)
fél citrom leve
csipetnyi cayenne bors
forró víz
Csak tedd a hozzávalókat egy nagy csészébe és öntsd rá a forró vizet. Takard le és hagyd kihűlni annyira hogy inni tudd. Minél forróbban tudod elfogyasztani annál hatásosabb, de azért vigyázz ne égesd meg magad vele!
Én evés után szoktam inni és ezt ajánlom neked is, mert savat csinálhat. Használj friss, természetes és jó alapanyagokat. Ne tegyél bele mást (pl. mézet, vagy cukrot), ennyi a titok, így tudja ugyanis csak kifejteni csodás hatását a test kémiai egyensúlyára kihatva! Napi háromszor ihatod, de van úgy hogy egy is csodákat tesz! Meglátod, ha kipróbálod!
***
2. Kurkuma
Arany Tej
A Kurkumás tej hagyományosan használt Ayurvéda ital Indiában. Lefekvés előtt fogyasztják, nyugtató hatása miatt.
Hozzávalók:
alaprecept:
tej (Én manapság a sárga tetejű Cserpes tejet használom) de kókusz tejjel vagy zab- illetve rizs- tejjel is nagyon finom
késhegynyi kurkuma
Kevés vízben forrald a kurkumát legalább 8 percig, aztán add hozzá a tejet és forrald össze. A végén keverhetsz hozzá kevés kókusz olajat*, mézet.
Ez az ital nagyon jó hatással van az ízületekre, jóga óra után lefekvés előtt kiváló. (ilyenkor csak az alapreceptet használd!)
*Kiegészítés:
Ízesítheted még fahéjjal, kevés fekete borssal (a feketebors segíti a Curcumin hatóanyag felszívódását, de ha gyomor-érzékenységben vagy más gyomor-bántalmakkal küszködsz, akkor ezt a hozzávalót nyugodtan hagyd ki.) Használhatsz frissen őrölt kardamont valamint friss gyömbért is. Ez esetben én a fűszereket kevés kókusz olajon megpirítom és a végén adom hozzá az elkészült arany tejhez.
A Kurkuma néhány jótékony hatása szervezetünkre:
- Gyulladáscsökkentő
- Máj méregtelenítő
- Vérkeringés serkentő, vérhígító hatású
- Emésztést elősegítő
- Lázcsillapító
- A Kurkuma növeli az Antioxidánsokat a testünkben
- A Kurkuma serkenti az agykapacitást
- Ízületi problémák enyhítésére ősidők óta hatékonyan használják
Próbáld ki, nekem egyik nagy kedvencem! Egészségedre!
***
3. Chai
Ez az ital nem is a testet, inkább a lelket gyógyítja és simogatja. Nekem nagy kedvencem. Könnyű elkészíteni és élvezet meginni!
Hozzávalók:
– Ghi (tisztított vaj) vagy kókusz olaj
– friss gyömbér
– fűszerek amelyek mennyiségét ízlés szerint igazítsd: reszelt fahéj és szerecsendió, őrölt gyömbérpor, egész szegfűszeg, mozsárban töröm a kardamon magokat és az édeskömény magokat valamint kevés fekete borsot, használok még ánizs csillagot egészben.
– fekete teafű
– tej (én hagyományos tehén tejjel szeretem, de finom rizs- vagy zab- tejjel is)
Használhatsz chai tea-keveréket is, de az úgy kevesebb móka!
A Ghi-n (A testre melegítő hatással van – ezért télen jobban szeretem) vagy kókusz olajon (hűtő hatású – nyáron) megpirítom a fűszereim és a friss gyömbért. Ez csak pár másodperc, nehogy megégjenek! Aztán felöltöm kevés vízzel és felforralom, majd kis lángon főzöm kb 10 percig. Ha kész hozzáadom a fekete teát és lefedve állni hagyom kb. még 5 percig. Hozzákeverem a kívánt meleg tej mennyiséget és aztán szűröm le. És már iszom is 🙂 Ha gondolod tehetsz bele mézet. Kókusz cukorra ízesítve mennyei!
Jó teázást!
***
4. Gyógyteák
A dédnagyanyám amolyan füves-asszony volt. Saját maga gyűjtötte a füveit és gyógyította a falu apraja nagyját. Abban az évben halt meg amikor én születtem. Sajnos így nem ismerhettem meg, pedig annyi mindent tanulhattam volna tőle…
Azt a keveset amit tudok róla Édesanyámtól hallottam és első pillanattól fogva inspirált például az a történet amikor Anyu arról mesélt, hogy milyen nagy rend volt a padláson nála, mert ott szárította ki a gyógynövényeit. Aztán évekkel ezelőtt rátaláltam Gyuri bácsira a füves emberre, aki szintén nagy hatással volt rám és segített megújítani a gyógynövények iránti szenvedélyem.
Családi könyvtárból örökölt könyvem
Rendszeresen iszom gyógyteát és szemtanúja voltam annak, hogy a vese-betegségéből hogyan kúrálta ki magát Édesanyám az aranyvesszőből, a csalánból és a mezei zsurlóból készített teakeverékével. Anyai Nagymamám a téli hónapokban mindig kamilla teát kortyolgatott. Az én kedvenc teám pedig mostanság a fekete bozdavirág tea.
A téli hónapok derekán ajánlatos egy általános tisztító teakúrába kezdeni amire kiváló a csalán és diólevél tea. Reggelente egy csésze éhgyomorra (egyik nap csalán a másikon diólevél forrázata) 2 -4 héten át, vagy csinálhatsz egy intenzívebb 1o napos kúrát amikor reggel megiszol egy csésze teát éhgyomorra és délután pedig egy csésze teát elkortyolgatsz – ebben az esetben biztosan felkelt majd a tea éjszaka pisilni….
A csalán teáról jó tudni hogy kovasav tartalma miatt nem ajánlott 6-8 hétnél tovább fogyasztani mert nehezen tisztul ki a veséből.
Az erek karban tartására kiváló a lábfürdő. Tedd ezt heti 2 alkalommal úgy hogy fokozatosan növeled a víz hőmérsékletét, majd lassan visszahűtöd azt. Tehetsz a vízbe kakukkfüvet (kb. 2 evőkanállal) is amit a lábfürdő után hagyj megszáradni a lábadon. A kakukkfű az immunrendszer erősítője.
A gyógyteák elkészítésénél fontos irányelv, hogy kerüld a fém eszközök használatát.
Ha egy adag teát készítesz az általában egy evőkanál (kb. 2-3 g) gyógynövény és egy csésze (kb. 2-3 dl) víz.
Gyógynövénytől függően készíthetsz
Forrázatot: Lágy, puha állagú virágokból, levelekből, föld feletti hajtásokból, illóolaj tartalmú gyógynövényekből készítjük. Az előírt mennyiségű gyógynövényt a megadott mennyiségű forrásban lévő vízzel leöntjük és lefedve 10-15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Főzetet: Kemény, fás állományú gyökerekből, gyökér-törzsekből, kérgekből, nehezen kivonható, nem hőérzékeny hatóanyagú gyógynövényekből készítjük. Az előírt mennyiségű gyógynövényt a forrástól számított 4-5 percig főzzük, pótolva közben az elpárolgott vizet. Elkészítés után azonnal leszűrjük.
Hideg vizes kivonatot: Olyan gyógynövényekből amelyek hatóanyagai hőre érzékenyek (pl. C-vitamin tartalom). Az előírt mennyiségű gyógynövényt a megadott mennyiségű szobahőmérsékletű vízzel leöntjük, lefedjük 5-10 órán át állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Inspirációt meríthetsz még itt: http://www. gyorgytea.hu
Teázz, töltődj, tarsd magad melegen 🙂
***
Olaj Húzás
Az olaj húzás, egy ősi ayurvédikus módszer, amely méregteleníti és tisztítja a testet, úgy, hogy kivonja a szervezetedből a káros anyagokat, a baktériumokat, kórokozókat és a mérgeket. A szervezet tehát megtisztul és regenerálódik.
Mire jó?
Az első dolog, amit észreveszel, miután elkezdted az olaj húzást az, hogy a fogaid fehérebbek lesznek, a laza fogaid megszilárdulnak, a lehelleted frissebb valamint nyelved és ínyed is egészségesebb lesz. Reggelente frissebben ébredsz, jobban alszol és az étvágyad is jobb lesz. Még az olyan problémákat is, mint a vérző íny, fogszuvasodás, érzékeny fogak vagy ínybetegségek is nagyban csökkenti vagy teljesen meggyógyítja.
Mennyi ideig végezd?
Egyénenként (betegségenként) változó az időtartam. Van akinél 2-3 hét, másoknál hónapok szükségesek a gyógyuláshoz. Én személy szerint már az első alkalom után éreztem a válzotást, illetve az első hét után egyértelműen javult a szájhigéniám. Egy évvel ezelőtt kezdtem és körülbelül fél évig végeztem napi rendszerességgel. Azóta hetente egyszer-kétszer végzem el. Tehát én azt ajnlom akkor hagyd abba, amikor egészségesnek érezzed magad.
Hogyan végezd?
Kis türelem és eltökéltség kell hozzá, mint mindenhez, amit sikerre akarsz vinni az életben. Én kókusz olajat (hidegen sajtoltat) szeretek a legjobban használni hozzá, mert a kókusz olaj laurinsav-tartalmának köszönhetően antibakteriális, gomba- és vírusölő hatással bír, és erősíti az immunrendszert. És mert jó íze van 🙂 De használhatsz más hidegen sajtolt olajat is pl.: szezámmag vagy olívaolaj.
Azt ajánlom, hogy mindig reggeli előtt végezd, vagyis éhgyomorra. Közvetlenül az után, hogy felkeltél! Vegyél be egy kiskanálnyi olajat a szádba és öblögess azzal, ügyelve arra, hogy azt lenyelnéd. A cél, hogy egy evőkanálnyi olajjal képes légy ezt végrehajtani 15-20 percen át. De azért írtam kiskanálnyi mennyiséget, mert jobb kevesebb mennyiséggel kezdeni és hozzászoktati magad, és lasan emelni azt. Azért szükséges ez az aránylag hosszú idő, mert csak így tud az olaj keveredni a nyállal, és az ínyből, fogakból, és a szájból kihúzni a baktériumokat és egyéb méreganyagokat. Az olaj egy fehér vékony folyadékké válik idővel, ha az olaj még “nehéz” és “vastag” akkor még nem végezted az olaj húzást a kellő ideig.
Ha kész vagy köpd ki a szemétbe (mozsdó lefolyót eltömítheti!) majd öblítsd és mosd ki a szádat alaposan langyos vízzel. Fogaidat fogkefével – fogkrém nélkül! – mosd meg. A gyógyító folyamat felgyorsítása érdekében naponta akár háromszor is gargalizálhatsz, de fontos, hogy ezt mindig evés előtt tedd, éhgyomorra, hogy az anyagcserét megfelelően aktivizáld.
Lehet, hogy kezdetben kissé letörtnek érzed magad, sőt, úgy érzed, hogy a panaszaid felerősödnek (ez minden méregtelenítésnél jellemző tünet!), nem kell pánikba esni azonban, ugyanis a mérgeket a szervezet előbb kénytelen átszállítani önmagán, hogy utána a száj nyálkahártyáján át “kitakaríthassa” a szervezetből.
Nekem nagyon sokat segített. Ezért is gondoltam, hogy recept helyett ezen a héten most inkább ezt osztom meg veled.
Ha kérdésed van, szívesen válaszolok! Próbáld ki, megéri!
***
Hogyan csíráztass?
Így a tél közeledtével, jó ha hozzáadsz az étrendedhez valami “élő-t” is. Mikor kint minden fa megkopaszodik, és eltűnik a zöld és a napsugár, jó érzés tudni, hogy az elmúlás nem más, csupán nyugvó pontra jutás, erőgyűjtés, a transzformáció kezdete. Számomra minden egyes alkalommal a csoda születik meg, ahogy a beáztatott magokból kikel az élet, a kis csíra elkezd növekedni…
Találj egy üres üveget és hálót (én a Röltex-ben vettem). Csíráztatáshoz magot Bio Boltban vehetsz. Én itt most retekmagot csíráztattam (olyan az íze mint az “igazi” reteknek!). A csíráztatáshoz való magok csomagolásán általában rajta van, hogy mennyi ideig ajánlott áztatni illetve hány napig csíráztatni. Gyakorlattal, majd megtapasztalod, hogy mi hogy működik! Akár a jógaszőnyegen, itt is arra bíztatlak, hogy ne félj kísérletezni!
1. nap -este
Áztasd be a csírát egy éjszakára. (Én kb. 6-8 órára szoktam, csírától függően 🙂
2. nap – másnap reggel öntsd le róla a vizet és tartsd sötét helyen ahol jár azért a levegő, fejjel lefelé (én 45 fokos szögben egy edénybe döntve tartom, az esetleges kicsorgó víz miatt, de álló helyzetben tartva is működni fog) reggel este mosd át szűrt tiszta vizzel.
3. nap – átmosni reggel-este – ne ijedj meg, hogy sárgák a levelei ez a sötét miatt van (ez így normális, hiszen amikor elültetsz valamit, a földben is sötétben van!)
4. nap
átmosni reggel-este, illetve kiteheted az ablakba hogy kapjon egy kis fényt, így zöldebbek lesznek a levelei
(vagyis a fénytől kezd el sárgából – zölddé válni!)
5. nap Kész
ürítsd egy edénybe, mosd át,
majd tedd kis dobozba aminek az aljára teszel egy papírtörölközőt, ami felszívja az esetleges plusz nedvességet.
hűtőben eláll 3-4 napig, tehát míg megeszed, kész a következő adag 🙂 Én azt tapasztaltam hogy érdemes azért naponta átmosni így is és papírt cserelni alatta, különben berohad!)
Ha valami nem tiszta kérdezz nyugodtan!
Jó étvágyat!
***
Egészséges Vitamin
Nincs is finomabb számomra, mint a saját savanyúság!
káposzta vörös és fehér
ecet
só
fűszerek (szemes fekete-bors, babérlevél, köménymag, koriander mag)
meleg víz
A káposztáról húzd le a külső, fonnyadt, földes leveleket. Vágd négyfelé és hasítsd ki a torzsáját. Gyaluld le jó vékonyra. Konyhai robotgépet használhatsz hozzá 🙂
Moss ki egy nagy uborkásüveget és kezd el beletölteni a káposztát. Rétegenként nyomkodd le, de nem kell nagyon ledöngölni, hogy biztos ki tudjon jönni belőle a levegő. A rétegekre szórj a fűszerekből, igény szerint.
Egy ötliteres üvegbe 2,5 – 3 kg káposzta fér bele. Ezt öntsd fel sós vízzel, amiben 3 evőkanál sót oldassz fel. A tetejére tegyél egy darabka kenyeret – lehetőleg kovásszal sütöttet – és fedd le, egy kis tányérral, vagy a tetejével, de ne zárd le légmentesen!
A konyhában, szobahőmérsékleten hagyd megsavanyodni. Ha látod, hogy alaposan beindult a savanyodása, leveheted a kenyeret, nem kell végig rajta hagyni. Ha a teteje kilógna, töltsd fel sós vízzel. Az üveget állítsd tálcára, mert forrás közben kihabozhat!
Miután megsavanyodott (konyhád hőmérsékletétől függ, kb. 3-7 nap) tartsd a hűtőben. Érdemes hamar elfogyasztani egy héten belül, de ha ez nem megy akkor jobb ha tartósítod.
Ehhez tedd csavarkupakos üvegbe, és gőzöld ki. Ha a hagyományos módon, vízfürdőben forralva csinálod, akkor addig melegítsd, amíg az üvegben levő lé gyöngyözni kezd. Ilyenkor a folyadék hőmérséklete 80 fok körül van, ami elég a tartósításához. Ha van villanytűzhelyed, ami hőmérsékletre állítható be, akkor 90 fokon, lehetőleg légkeveréssel hőkezeld a tepsibe állított üvegeket. Legalább 1,5 – 2 óra kell ahhoz, hogy az üveg tartalmának a közepe is átmelegedjen.
Így hosszabb ideig is eláll a kamra polcán!
***
Köles variációk – 1. Kása
Egy gyors és kiadós reggeli. A legkönnyebben és a leggyorsabban elkészíthető gabona. Valójában az egyetlen olyan gabonaféle, amely tejes értékű fehérjék mellett 7 aminosavat is tartalmaz, e mellett lugosító hatású, ezért alkalmas a betegeknek és növésben lévő fiataloknak, gyerekeknek is. Könnyen emészthető. Erősíti a látást, kiváló vas-hiányos állapotoknál, savtúltengésnél. Gyulladás-csökkentő, szabályozza a vércukorszintet és a zsíranyagcserét. Serkenti az immunrendszert. B1 és B2 vitaminja is van, nátriumot, kalciumot, magnéziumot, foszfort és B karotint is tartalmaz. KOVA-TARTALMA, amely a nap melegét közvetíti, képes szervezetünket belülről hevíteni, tehát ideális reggeli így télire.
A köles víz szükséglete főzéskor 1:4-hez. Főzési ideje kb 1o perc (mennyiségtől függ) aztán javasolt még legalább 15-2o percig dunsztba tenni. (Csavard be a lábost fedőstül egy konyha ruhába. Emlékszem nagymamám betette az ágyba a párnák alá. Én is alkalmazom ezt a módszert ha a reggeli gyakorlásom előtt készítem el, mert így órákig meleg marad!) Meg aztán így finomabb is, de ha sietsz, főzd kicsit tovább.
Elkészítés:
Finom szűrőben folyóvíz alatt, majd lábasban bő vízben mosd át. Négyszeres víz-mennyiséggel forrald fel, majd lassú tűzön főzd puhára.
Tegyél hozzá sót, reszelt friss gyömbért, frissen őrölt kardamont, szegfűszeget. Tálaláskor szoktam egy kevés kókusz olajat is hozzákeverni. Dúsíthatod még magvakkal, szárított gyümölccsel vagy épp kompóttal, sült almával. (A magvakat, szárított gyümölcsöt én szeretem a reggeli előtti éjszaka beáztatni, így könnyebben emészthető!)
Jó étvágyat!
***
Répa leves füstölt paranyicával
hozzávalók:
sárgarépa
fele annyi fehérrépa
fokhagyma
friss gyömbér
füstölt sajt (a Cserpes nagyon finom! 🙂
Tedd fel a répát nem túl sok vízzel főni. Tehetsz vegetát is a vízbe és pár gerezd fokhagymát valamint egy újjnyi friss gyömbért. Mikor megfőt a répa (ha egybefőzöd több értékes tápanyag marad benne) hagyd fedő alatt és várd meg míg kicsit kihül majd turmixgépben vagy botmixerrel pépesítsd.
Tálaláskor szórhatsz rá frissen őrölt feketeborsot, kevés olivaolajat és a lereszelt füstölt sajtot.
Nagyszerű és gyors vacsora! Természetesen a zöldségeket tetszés szerint variálhatod. Igyekezz biztos forrásból, termelőtől vásárolni, ha lehet bió-zöltséget használj!
Jó étvágyat!
***
Tejszínes Gombaleves
Hozzávalók:
csiperke gomba
lila hagyma
petrezselyem
zöld paprika
tejszín
köles liszt
oliva olaj
só,
fekete- és szegfű-bors
A lila hagymát apróra vágom, megsózom és az oliva olajon megdinsztelem. Majd hozzáadom az megmosott és apróra szeletelt gombát. Együtt dinsztelem tovább mozsárban tört fekete borssal és szegfűborssal ízesítem. Kevés köles lisztet eloszlatok a tejszínben és felöntöm vele leendő levesem. Annyi vizet teszek hozzá, hogy olyan sűrűségű legyen ahogy szeretem. Tálaláskor szórom rá az apróra vágott petrezselymet és zöld paprikát.
Ha időm engedi csinálok hozzá lenmagos pogácsát is. 🙂 A receptet ehhez itt találod!
Mennyei eledel. A leves inspirációja Tabák Katától jött.
Köszönöm! Azóta is nagy kedvenc.
Próbáljátok ki ti is!
***
Pulyka, Savanyú káposzta, Édes alma és Hajdina
hozzávalók:
kókusz olaj
pulyka hús
savanyú káposzta
édes alma
friss gyömbér
őrölt fehérbors
őrölt szerecsendió
babér-levél
hajdina
Kevés kókusz olajon megdinsztelem a csíkokra vágott pulyka húst. Friss apróra szeletelt gyömbérrel, őrölt szerecsendióval és őrölt fehérborssal ízesítem. Majd hozzáadom a savanyú káposztát és a szeletekre vágott almát. (Ha bio, rajta hagyom a héját). Szórok hozzá többször átmosott hajdinát és van hogy babérlevelet is teszek bele. Lefedem és addig párolom kis lángon, míg minden elkészül benne. Végén sózom, ha szükséges.
Jó étvágyat!
***
Mesés krumpli főzelék
hozzávalók:
kókusz olaj (én a képen láthatót használom és nagyon szeretem! Sokmindenre használható, következő cikkekben majd írok erről is 🙂
hagyma
fokhagyma
köles liszt
krumpli
babérlevél
Mesés tejföl (én ezt szeretem v. a cserpes-t)
Az Árkádban a földszinten van egy jó kis biobolt, ahol a köleslisztet és a kókusz olajat meg tudod venni.
Kókusz olajon üvegesre pirítom az apróra vágott hagymát, közben kicsit megsózom majd hozzá adom a fokhagymát (szintén apróra aprított), majd pár kanál köles liszttel rántást készítek. (a köles lisztet nem tudod úgy megpirítani mint a normál lisztet, ne is törekedj rá, mert megég!) -tudod meleg rántást hideg vizzel felönteni, úgy hogy leveszed a lángról. Keverd csomó mentesre mielőtt visszatennéd a tűzre! –
Mielőtt vizet adsz hozzá szórhatsz rá kis pirospaprikát -(vigyázz, nehogy megégjen, inkább húzd félre a lángról úgy szórd bele). Ha kész a rántás add hozzá a meghámozott, tetszés szerint felszeletet krumplit és még annyi vizet, hogy ellepje a krumplit. Tegyél bele babérlevélet. Én egy csipetnyi vegetát is szorok bele. Főzd míg a krumpli megpuhul és gyakran keverd, mert a kölesliszt leragad az edenyed aljára és leég!
Ha kész adj hozzá ízlés szerint tejfölt és már eheted is!
Jó étvágyat!