Pár napja fejeztem be egy Szerb Antal könyvet (- a következő Bölcsesség nyomában írok róla, ha kíváncsi vagy rá melyiket! -), amiben kijelenti az író, hogy hiába úgyis, mi Európaiak hajlamosak vagyunk a mértéktelenségre, a habzsolásra. Ugyan végzetes egy kijelentés, mégis megkönnyebbültem tőle. Én mindig így vagyok ezzel, ha feloldozást kapok a természetemből adódó késztetéseim alól. Persze nem is igazán feloldozás ez, sokkal inkább némi magyarázat, használati útmutató magamhoz.
Nem tudom te hogy vagy vele, de rám jellemző, hogy szembesülnöm kell lényem európai tendenciáival, vagyis, ha valami ízlik, ha valami működik hajlamos vagyok még többre vágyni abból.
Így vagyok ezzel a reggelivel is, amivel Új-Zélandi utazásom első napjaiban ismerkedtem meg. És amennyire ódzkodtam tőle az elején épp olyan nagyon szerettem meg az elmúlt évek folyamán.
Zabkása
Fejenként számolj kb. 1 decivel. Egy főre írom most a receptet.
1 dl zabkása (én a közepes méretűt szeretem “rolled oats”)
2 dl forró víz
1 dl tej
csipetnyi só
kihagyhatatlan fűszerek számomra:
a frissen őrölt kardamon
és édeskömény
valamint ánizs (teheted bele egészen vagy egy negyed kiskanálnyi őröltet)
szegfűszeg kb 4-5 darab
megbolondíthatod egy kis darab vanila rúddal (ezt is főzd bele a kásába)
tálaláskor szórok rá fahéjat
én most repce mézzel és
dióval ettem.
Variációk:
Variálhatsz a tejjel. Ha rizs vagy zabtejjel szeretnéd készíteni, figyelj arra, hogy kis lángon főzd! (mert különben tönkremegy benne a rizs/zabtej) Ha kókusz tejjel vagy krémmel készíted, kevesebb mennyiségű zabot is készíthetsz fejenként, mert így nagyon kiadós. Ha nem használsz tejet, a tej mennyiség helyett is használj vizet. (vagyis kb. dupla annyi vizet mint amennyi zabot) A tálaláskor készíthetsz hozzá kevés vajon megdinsztelt almát vagy eheted kompóttal.
Édesítéshez használtam az évek során kókuszcukrot, agave-árpa-maláta szirupot (manapság azt gondolom, hogy az édesítőszer használata nem kedvez a szervezet működésének), édesítő szer helyett ezért inkább használj aszalt gyümölcsöt vagy kevés mézet! Az aszalt szilva és mazsola nagyon finom benne. Ha az elején beleteszed, akkor megdagad benne! Egy időben édesítés helyett és őrölt chia és lenmag keverékkel szórtam meg a kása tetejét – mert valahogy jó szórni valamit a tetejére.
Amúgy ha csak vizet használsz a kása elkészítéséhez, szárazon megpiríthatod a zabot előtte. Ettől különleges ízt kapsz és így könnyebb is megemészteni.
Ha érzékeny a szervezeted a cukorra, akkor egyszerűen hagyd ki vagy használj nagyon minimális mennyiséget. Vagyis tanítsd meg a szervezeted szeretni az ételeket cukor nélkül is. Hamarosan megtapasztalhatod az ételek valódi ízét. Megfigyeled, például hogy valójában mennyi cukor van egy almában, vagy például a banánban (rengeteg!). Tapasztalatom szerint minél több cukrot fogyaszt az ember annál többre vágyik. És nem is érzi már egy idő után, hogy valójában a gyümölcsökben mennyi cukor van! De hiába Európaiak vagyuk, nem igaz?!
Csodás őszi napokat és jó kísérletezést a zabbal!
Namaste,
Viki